Elitettan 2023 2023
| Lag | M | P |
|---|---|---|
|
|
26 | 70 |
|
|
26 | 56 |
|
|
26 | 50 |
|
|
26 | 39 |
|
|
26 | 38 |
|
|
26 | 37 |
|
|
26 | 37 |
|
|
26 | 36 |
|
|
26 | 32 |
|
|
26 | 29 |
|
|
26 | 26 |
|
|
26 | 26 |
|
|
26 | 18 |
|
|
26 | 16 |
Victoria Cup 23/24 A+B slutspel 2024
| Lag | M | P |
|---|---|---|
|
|
2 | 3 |
|
|
2 | 6 |
|
|
1 | 0 |
|
|
2 | 3 |
|
|
1 | 0 |
|
|
1 | 0 |
|
|
1 | 0 |
|
|
2 | 6 |
Nyheter från sektionen
Kvarglömt på BIPPEN
Igår, 11:14
Hämta ut Bingolotter
6 nov
Match mot KIF Örebro i helgen
6 nov
Nyheter från Bollstanäs SK
Grimstaskolan och Parkering
22 aug
Målvaktsträning drar igång igen!
21 aug
Bangolfen öppnar igen
23 maj
Spelterminer – när får spelare upp till 14 år byta klubb?
19 maj
Referat BSK - KIF Örebro
Igår, 18:38 0 kommentarer
Match mot KIF Örebro som jagar tredjeplatsen i serien för kvalspel till Damallsvenskan. En tuff utmaning för hemmalaget som kan behöva ytterligare någon poäng för att slippa nedflyttning till div. 1.
BSK:s startelva: Persbeck, Karlsson, Ekmyr Garpenbeck, S.Norrby, Liwendahl, Gabarra, Thorisson, Kloub, Rojas Flores, Lundh, Aglert.
KIF Örebro startar matchen i högt tempo och med ett snabbt och effektivt passningsspel. Hemmalaget trycks tillbaks och får mest försvara sig inledningsvis. Efter sju minuter startar KIF Örebros Bella Sember en attack från halva plan. Hon kan avancera mot hemmalagets straffområde och knäpper iväg ett långskott med vänsterfoten. Bollen seglar in i bortre burgaveln och 1-0 till KIF Örebro.
KIF Örebro fortsätter skapa lägen och efter 14 minuter tilldöms laget straff. Bollstanäsförsvarare slår undan bollen framför fötterna på KIF Örebros Helene Gross Benberg som i situationen faller innanför straffområdet. Kändes lite billigt. Samma spelare får slå straffen men inte bättre än att den tar i ribban och kan rensas bort. Tur för hemmalaget som var hårt pressat i det läget. Efter 16 minuter skapar Bollstanäs sin första målchans i matchen. Detta efter ett fint anfall på högerkanten som resulterar i en hörna. Lundh ska lägga hörnan men tvingas av banan för att plåstra om knät. Hörnan får slås av annan spelare när Lundh plåstras om. När hon efter ett par minuter kliver in på planen igen får hon gult kort av domaren. Klivit in för tidigt enligt henne. Protester och lite dålig stämning hos hemmalaget. Domaren släppte flera uppenbara frisparklägen som borde tilldömts hemmalaget och blev inte populärare av det. KIF Örebros offensiv avtog något och Bollstanäs fick låna bollen lite oftare. KIF Örebros målvakt var ofta långt ut på banan. I slutsekunderna av första halvlek testade därför Lundh med ett långskott som nästan resulterade när målvakten var ute och botaniserade. Klart övertag för bortalaget men bara ett måls ledning i halvlek.
KIF Örebro startar andra halvlek med att ha mest boll men Bollstanäs sticker upp vid några tillfällen. Efter en hörna i minut 50 skickar Lundh in ett fint inlägg mot KIF Örebros mål där Sofia Norrby får till ett direktskott strax utanför mål. Tre minuter senare får Rojas Flores en öppnande passning till vänster och tar sig fram till ett fint läge. Hennes lobb rensas bort på mållinjen av en försvarare. Ett hårt jobbande Bollstanäslag börjar vinna närkamper. Persbeck i mål gör några viktiga räddningar och ser till att matchen lever.
Efter 68 minuter, första bytet för Bollstanäs. Aglert och Gabbarra ut, Båda har fått jaga mycket boll och haft tuffa närkamper. Bång och Katzay kommer in.
I minut 70 är det skada på Thorisson. Flera spelare i hemmalaget behövde behandling under matchens gång efter hårda närkamper på mittfältet.
I minut 74 serverar Lundh en perfekt löpboll för Bång. Försvarsspelaren Sofia Parkner har inte en chans i löpduellen. Hon använder armarna för att störa och hindra Bång att komma till avslut. Då det sker i straffområdet dömer domaren straffspark och utvisning för Parkner. Thorisson slår säkert in straffsparken och det är kvitterat till 1-1 och vild glädje i hemmalaget. KIF Örebro får dessutom avsluta matchen med 10 spelare.
Ett par minuter senare rycker Bång fram på vänsterkanten och serverar bollen till Lundh som avslutar med skott på mål. KIF Örebro måste gå för ett segermål annars kan man missa chansen att få kvala till Damallsvenskan. Bollstanäs har en viktig poäng och börjar bli försiktiga i sitt agerande.
I minut 81 får Bång gult kort när hon springer omkull en motståndare. Ett desperat bortalag satsar framåt och kommer till några farliga avslut.
I minut 83 får Bella Sember driva bollen ostört utanför Bollstanäs straffområde. Plötsligt slår hon till med ett överraskande skott mot mål, nu med högerfoten. Skottet sitter lågt intill stolpen och 2-1 till KIF Örebro. Sember blir stor matchhjälte med sina två mål i matchen. Minuten efter kliver Thorisson av och Gross kommer in. Trots drygt sex minuters tillägg och en spelare mer på planen lyckas inte Bollstanäs få in en kvittering.
Ett hårt kämpande Bollstanäs gav topplaget KIF Örebro en tuff match. Det var nära att laget redan i denna match ordnat den poäng som hade säkrat kontraktet i Elitettan. Sista omgångens match mellan TG Umeå och Gamla Uppsala blir högintressant och avgör nedflyttningsstriden. Bollstanäs kan även på egen hand säkra kontraktet genom att ta poäng borta mot Trelleborg.
//Christer H
Referat BSK - GUSK
3 nov, 16:32 0 kommentarer
Match mot ”GUSK” som är i samma situation som Bollstanäs, man spelar för att försöka bli kvar i Elitettan även nästa år. Viktiga poäng på spel och nervöst både för spelare och supportrar.
BSK:s startelva: Persbeck, Dimberg, Ekmyr Garpenbeck, S.Norrby, Liwendahl, Katzay, Thorisson, Kloub, Rojas Flores, Gabarra, Aglert.
Hemmalaget öppnar offensivt och redan efter fyra minuter provar Gabarra ett skott mot mål som tippas till hörna av målvakten. Fem minuter senare får samma spelare på nytt fint skottläge men avslutet smiter strax utanför stolpen. Bollstanäs sätter ofta hög och tidig press på sina motståndare vid deras uppspel. Men vid några tillfällen lyckas man ta sig förbi och skapar då några farligheter.
I minut 10 har laget ett fint skott från nära håll men hemmamålvakten Persbeck är välplacerad och räddar skottet. Gabarra som i dagens match fått en offensiv roll får på nytt skottläge efter 18 minuter. Efter en par fina dribblingar testar hon målvakten på nytt. Skottet styrs till hörna och på den är Rojas Flores nära att nicka in ledningsmålet för Bollstanäs. Hemmalaget har ett visst övertag i spelet men Gamla Uppsala stack upp några gånger.
I minut 27 ett farligt avslut på mål men Persbeck är åter välplacerad i målet och räddar skottet. Två minuter senare har GUSK en frispark i fint läge. Inlägget mot mål nickas just över ribban. Med halvtimmen spelad skadar sig Aglert när hon kolliderar med en motståndarback. Hon blir liggande på planen en stund men kan dock spela vidare.
I minut 39 tar sig Bollstanäs fint fram på högerkanten. Katzay upptäcker Dimberg som kommit smygande på utsidan och sprungit sig fri. Katzay serverar Dimberg en perfekt stickare. De flesta väntar sig en passning in framför mål. Men Dimberg drar på ett snabbt skott från lite svår vinkel och bollen går rätt upp i nättaket.
1-0 till Bollstanäs och stor glädje bland spelare och hemmasupportrar.
I minut 43 bjuds Bollstanäs på lägen att öka ledningen. Ett felpass gör att både Gabarra och Rojas Flores får jättelägen men det mynnar bara ut i en hörna för hemmalaget. Hörnan slås av Thorisson som oturligt skadar sig när hon slår den. Hon kom inte till spel i andra halvlek. Trist, då hon varit mycket involverad och aktiv i spelet på mittfältet. Gross kliver in och ersätter Thorisson på mittfältet.
Inledningen av andra halvlek är rätt händelsefattig. GUSK försöker skapa något men Bollstanäs står emot bra. Hemmalaget har några resultatlösa hörnor. Laget har också ett fint frisparksläge efter 61 minuter. Det skapades inte mycket av de fasta offensiva lägen laget fick.
I minut 67 har GUSK ett farligt avslut men på nytt fint ingripande av hemmamålvakten. I minut 68 utdelas ett gult kort. Det är Kloub som är sen in i en duell och fäller sin motståndare. Byte efter 75 minuten. Katzay och Aglert ut, Karlsson och Bång in. Direkt när bytet skett anfaller hemmalaget och bollen hamnar hos nyinsatte Bång. Omgiven av fyra moståndare lyckas hon tråckla sig förbi och kommer fri framför mål. Hon placerar säkert in bollen förbi målvakten och ledning med 2-0 för Bollstanäs.
Det blev lite nervöst i hemmalaget på slutet när man skulle bevaka sin ledning. Norrby skadar sig i en märklig situation vid sidlinjen i minut 81. Minuten efter får hemmalaget en två mot en situation. Karlsson får bollen på högerkanten och Bång finns på vänster sida. En ensam motståndare mellan dem. Passningen från Karlsson når Bång men en fot kommer emellan och kan stoppa Bångs försök till avslut på mål. En farlig GUSK-hörna i minut 84 nickas just över mål. Ett tröttkört hemmalag slår mest ifrån sig i slutminuterna. Sista bytet för Bollstanäs i minut 89. Gabarra går ut och Lundh kommer in. I sista spelminuten får Rojas Flores gult kort efter en tuff närkamp. Det blir fem tilläggsminuter. När de flesta tror på en 2-0 seger kommer reduceringen för GUSK. I minut 94 slås en boll in mot Bollstanäsmålet. GUSK-spelaren Julia Edholm nickar den vidare. Persbeck i hemmamålet tar några steg ut för att boxa bort bollen. Men hon blir bryskt omkullsprungen av två motståndare och blir liggande på marken skadad. Bollen hamnar hos Julia Edholm som kan skjuta in reduceringen till 1-2.
Vilda protester från hemmaspelare som ansåg att de borde varit frispark för attacken på målvakten.
Det viktiga var att det blev seger med 2-1 och tre viktiga poäng i den fortsatta bottenstriden. Till bästa hemmaspelare utsågs mycket välförtjänt Ekmyr Garpenbeck som återigen stod för en gedigen försvarsinsats. Rysaren fortsätter kommande lördag på ”Bippen”.
//Christer H
Referat Sunnanå SK - BSK
21 okt, 06:38 0 kommentarer
Ångestmatch i bottenstriden. Båda lagen måste gå för tre poäng för att ha en chans att hänga kvar i Elitettan.
BSK:s startelva: Persbeck, Dimberg, Ekmyr Garpenbeck, S.Norrby, Liwendahl, Katzay, Gabarra, Kloub, Thorisson, Rojas Flores, Aglert.
Första målchansen i matchen kommer i minut fem när Sunnanå tar sig fram på vänsterkanten. Inlägget når en hemmaspelare som kan avsluta på mål från nära håll. Persbeck i mål hinner reflexrädda skottet som dock tar lite illa så att hon tvingas till en stunds behandling.
I minut 10 tar sig Katzay fram på högerkanten och får till ett inlägg men bollen når inte någon lagkamrat.
I minut 16 har Rojas Flores bollen strax utanför offensivt straffområde. Hon får läge och lossar stora kanonen. Bollen går mot krysset men hemmamålvakten Thea Lundmark gör en fantastisk räddning och tippar bollen till hörna. På den påföljande hörnan når Katzay bollen och lobbar den i ribban men till slut kan hemmamålvakten greppa bollen. Båda lagen skapar lägen men avsluten blir ofta lite stressade och slarviga. Sunnanå känns farliga i sina omställningar och har fått ett litet övertag.
Minut 22, skada på Bollstanässpelare och en stunds avbrott..
I minut 29 har Sunnanå en frispark i fint läge men den skjuts över målet. Bollstanäs drog på sig många (och ibland kanske lite onödiga) frisparkar i matchen. Bollstanäs skapar ett par lägen till under första halvlek.
I minut 32 då man avslutar ett fint anfall med inlägg från höger. Två minuter senare ett nytt avslut från långt håll. Denna gång från Gabarra. Målvakten tvingas sträcka ut och rädda till hörna. Sunnanå hade några farliga anfall i slutet på halvleken och Persbeck tvingades till flera svåra ingripanden för att hålla nollan intakt.
Fem minuter in i andra halvlek får Sunnanå ännu en frispark. I samband med den skjuter man bollen klockrent i stolpen. Replik från Bollstanäs i minut 52. Aglert som desperat jagat boll på topp fick äntligen en perfekt boll att kontra på. Hon driver bollen mot mål men precis innanför straffområdet fälls hon av den utrusande Sunnanåmålvakten och domaren blåser för straff. Gabarra får ansvaret att slå straffen. Hon placerar bollen lågt och säkert i målvaktens högra hörn och 1-0 till Bollstanäs. Rättvist? Kanske inte sett till spelet så långt. Målet verkar ge Bollstanäs mer självförtroende och man får mer och mer att säga till om.
I minut 62 slår Rojas Flores ett fint inlägg och Dimberg når bollen med huvudet men nickar den utanför stolpen.
I minut 66 kommer första bytet för Bollstanäs. Katzay ut och Karlsson in. Minut 81, nästa byte. Aglert ut och Bång in. Bollstanäs försöker bevaka sin ledning och rädda hem tre viktiga poäng. Det är grinigt både på planen och på sidan under slutminuterna. I minut 86 får plötsligt Sunnanå en bjudning. En lyftning in mot mål från vänster som landar vid bortre stolpen. Där dyker Wilma Dahlgren upp och kan nicka in kvitteringen till 1-1 för hemmalaget. Ett resultat som inget av lagen har någon glädje av.
I minut 89 får den nyligen inbytta Bång en fin boll att jaga på. Hon lyckas peta den förbi sin försvarare och rusar mot mål. Fri med målvakten prickskjuter hon säkert 2-1 till Bollstanäs och stort jubel inom laget. Minut 91, taktiskt byte, Dimberg och Rojas Flores ut och Gross och L.Norrby in. Efter drygt fem minuters övertid kan Bollstanäs bärga en viktig seger efter en stark andra halvlek. Lite oklart om Karlson fick ett gult kort på slutet? Bottenstriden kommer att bli en rysare i sista spelomgången.
//Christer H
Referat BSK - Eskilstuna
13 okt, 17:42 0 kommentarer
Match mot serieledarna Eskilstuna som har ambitionen att spela i Allsvenskan kommande säsong. Har förstärkt laget och har i dagens startelva 6 utländska spelare. Dessutom har man extra stöd av en stor och högljudd supporterskara som invaderat Bollstanäs IP.
BSK:s startelva: Persbeck, Dimberg, Ekmyr Garpenbeck, Liwendahl, Boubezari, Gabarra, Thorisson, Kloub, Rojas Flores, Lundh, Bång.
Eskilstuna startar direkt med högt tempo och snabbt passningsspel. Redan efter en minut kommer man runt på högerkanten och får in en fin passning framför Bollstanäs mål. Där dyker Felicia Rogic upp och sätter bollen distinkt i mål och ledning 1-0 för Eskilstuna. Hemmalaget har svårt att matcha Eskilstunas kvicka och rörliga spel. Kanske inte så konstigt med tanke på lagens placeringar i tabellen. Eskilstuna trycker på och i minut 13 kommer ett nytt högt inlägg från höger mot Bollstanäsmålet. På nytt håller sig Rogic framme när hon med huvudet snyggt skarvar bollen vidare mot mål. Persbeck har fingertopparna på bollen men kan inte hindra den från att segla in i bortre hörnet. 2-0 till bortalaget och Bollstanäs får mest inrikta sig på försvarsspel.
Dock får man till några fåtal anfallsförsök. I minut 15 så lägger Lundh in bollen mot Eskilstunamålet där Rojas Flores skarvar bollen mot mål. Målvakten tvingas styra bollen till hörna. Den följs av ännu en hörna för Bollstanäs. På den lyckas en omarkerad Rojas Flores nicka bollen i ribban. I minut 22 pressar bortalaget på igen och bollen hamnar hos deras andra toppforward, finskan Viivi Ollonqvist, som med et välplacerat vänsterskott prickskjuter 3-0.
Eskilstuna har fåt bra utdelning på sitt övertag under matchens inledning. Hemmalaget gör några tappra försök till anfall och skapar sin största målchans i minut 31. Rojas Flores spelar fram Bång i ett friläge till höger. Målvakten rusar ut och gör sig stor och lyckas stoppa det hårda skottet. Bollen tar lite illa och Eskilstunamålvakten tvingas till ett kort avbrott efter det ingripandet. Två minuter senare har Eskilstuna bud på ytterligare mål men en välplacerad Dimberg lyckas nicka bort bollen på mållinjen. Stort spelövertag för Eskilstuna vars offensiv dock börjar lugna sig något. Hemmalaget har mest fått slå ifrån sig och legat på försvar. Bång har fått jagat boll ensam på topp och i sin frustration drog hon på sig ett gult kort när hon i en löpduell knuffade omkull en försvarare i slutminuterna på halvleken.
Det blir ändringar i hemmalaget inför andra halvlek. Boubezari och Gabarra kliver av och in kommer Sofia Norrby och Katzay. Spelet jämnar ut sig någon i början av andra halvlek. Eskilstuna kände sig väl nöjda med det man presterat i första halvlek. En farlig frispark från bortalaget i minut 56 tvingade dock Persbeck till en svår räddning. Båda lagen hade några halvchanser och Eskilstuna bevakade mest sin trygga ledning. I minut 70 får man plötsligt utdelning igen. Bollstanäsförsvaret lyckas inte rensa bort bollen framför eget mål. Ollonqvist kan från nära håll sätta en retur i mål och öka på till 4-0 för sitt lag.
Eskilstunas toppduo höll hög klass och var ett ständigt hot i deras offensiv. I minut 74 får Liwendahl ett gult kort. Hon har en helt annan synpunkt än domaren gällande en inkastsituation. Hemmalaget hade under hela matchen svårt att spela sig fram till öppna skottlägen. I minut 78 bestämde sig därför Katzay att överaska med ett långskott. Det var helt rätt för hon fick en drömträff och bollen seglade elegant in i bortre krysset. Ett riktigt drömmål som fastställer slutresultatet till 1-4. Persbeck får sträcka ut och rädda ett par farliga avslut till från Eskilstuna i slutskedet. Hemmalaget får ta med sig en godkänd andra halvlek som resultatmässigt blev jämn. Sista byten i hemmalaget sker i minut 79 då Bång och Kloub kliver av och Aglert och Gross kommer in. I minut 86, Dimberg ut och Amanda Bergström kommer in.
//Christer H
Referat Örebro SK - BSK
5 okt, 19:14 0 kommentarer
Viktiga poäng på spel för båda lagen i kampen för att säkra kontraktet i slutspurten på serien. Bollstanäs mönstrar samma startelva som var framgångsrika i den senaste matchen.
BSK:s startelva: Persbeck, Dimberg, Ekmyr Garpenbeck, Liwendahl, Boubezari,, Gabarra, Kloub, Thorisson, Rojas Flores, Lundh, Aglert.
Bollstanäs öppnar starkt och tar tag i taktpinnen direkt. Första 10 minuterna dominerar man stort och det tar 8 minuter innan Örebro har sitt första riktiga anfall. Det blir ingen utdelning av bortalagets bollinnehav och Örebro börjar ta för sig mer och mer.
I minut 14 får Örebro en frispark offensivt. Den slås från höger in mot mål och får en konstig studs. En Örebrospelare får pannan på bollen och nickar den i ribban. Nära ledning för hemmalaget där och man har en bra period i matchen Men även Örebro har svårt att komma till riktiga målchanser. Bollstanäs sticker upp vid ett par tillfällen.
I minut 29 ett fint inlägg som är nära att ge utdelning. Ett fint anfall på högerkanten gav Bollstanäs en hörna efter 35 minuter, matchens första. Lundh slår den och Rojas Flores nickar ner bollen som är på väg in i mål. Men målvakten får händerna på bollen och greppar den i sista sekunden. Bollstanäs tar sig in i matchen igen och jämnar ut spelet i slutet på halvleken. En ganska chansfattig halvlek med få målvaktsingripanden. Lite slarvigt passningsspel från båda sidor. Flera av spelarna i Bollstanäs verkade tagna av stundens allvar och verkade ängsliga och avvaktande i sina offensiva försök. Man blev ofta stoppade av ett aggressivt Örebrolag. Spelfördelaren, Lundh, var hela matchen hårt uppvaktad och gavs inte mycket utrymme att briljera. Mållöst efter 45 minuter och var sin stor målchans kunde vi notera.
Andra halvleken startar olyckligt för Bollstanäs.
I minut 47 anfaller Örebro och en spelare får ett friläge. Målvakten Persbeck gör en fin räddning på skottet och bollen rensas bort från straffområdet. Den hamnar dock hos Örebrospelare som skickar in den på nytt mot mål. Den når Aimee Anderson som får ett motlägg med Bollstanässpelare. Bollen får en märklig och hög bana och seglar in i krysset över fingertopparna på Persbeck.
1-0 till Örebro. Direkt efter avspark, knappa minuten efter målet har Bollstanäs bollen under kontroll i eget försvar. Ett litet misstag när man ska starta uppspelet gör att en Örebrospelare hinner först på bollen och kan spela in den framför mål. Där kan Aimee Andersson enkelt trycka in sitt andra mål och plötsligt 2-0 till Örebro.
Efter den här motgången i inledningen på halvlek två blev det jobbigt för Bollstanäs. Man försökte men bollen studsade oftast inte Bollstanäs väg denna eftermiddag. Det skapades väldigt lite framåt. Egentligen bara ett farligt avslut när Thorisson testade ett långskott i minut 56. Där fick målvakten sträcka ut för fullt när skottet räddades. I minut 62 skada på Aglert när hon fick en hög spark mot ansiktet. Hon kunde dock spela vidare efter några minuter. Örebro kontrollerade matchen mot ett för dagen blekt bortalag. Målvakten Persbeck fick betydligt mer att ta hand om under den andra halvleken och gjorde en klart godkänd insats. Matchkvaliteten sjönk på slutet och ett uppgivet Bollstanäs hade en del problem med felbeslut och bolltapp i avgörande lägen. Byten för Bollstanäs.
I minut 71, Kloub ut och Katzay in. I minut 79, Aglert ut och Bång in. I minut 81 lyckas Örebro peta in ytterligare ett mål. Anfall på vänsterkanten och inlägg och avslut på mål. Det blir en retur och den slås i mål av Nova Thörngren som spikar slutresultatet 3-0 till Örebro.
Persbeck fick briljera med ytterligare några fina räddningar på slutet. Bl.a. ett friläge. Fem matcher kvar och rysaren fortsätter.
//Christer H
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
|
Tis 11/11
17:00-18:30 |
Träning BIP
BIP 1 |
|
Tor 13/11
18:30-20:00 |
Träning BIP
BIP 1 |
|
Fre 14/11
17:00-18:30 |
Träning BIP
BIP 1 |
|
Lör 15/11
15:00-17:00 |
Match mot Trelleborgs FF
Vångavallen, Trelleborg A-plan |
|
Mån 17/11
17:00-18:30 |
Träning BIP
BIP 1 |
|
Tis 18/11
17:00-18:30 |
Träning BIP
BIP 1 |
|
Tor 20/11
18:30-20:00 |
Träning BIP
BIP 1 |
|
Fre 21/11
17:00-18:30 |
Träning BIP
BIP 1 |
|
Mån 24/11
17:00-18:30 |
Träning BIP
BIP 1 |
|
Tis 25/11
17:00-18:30 |
Träning BIP
BIP 1 |




