Dela nyhet
Med hjärtat i föreningslivet – Möt ungdomsansvarige Malin Frank
Idag, 07:00
Med hjärtat i föreningslivet – Möt ungdomsansvarige Malin Frank När Malin Frank klev in i rollen som ungdomsansvarig i Nässjö IF i höstas var det med skräckblandad förtjusning. Ett uppdrag som innebär kontakt med mängder av barn, ungdomar, ledare och föräldrar – samt ett stort ansvar för föreningens framtid.
-Men det som började med nervositet har snabbt vuxit till trygghet, värme och en stark känsla av sammanhang. – Kommer lilla jag kunna leva upp till allas förväntningar? Den frågan bar jag länge med mig. Men jag har blivit så fint mottagen. Med värme, ödmjukhet och en stark känsla av att vi gör det här tillsammans säger Malin.
Malin är noga med att betona att hon inte står ensam. Även om hon formellt är ungdomsansvarig handlar hennes roll mycket om att vara en länk – att förmedla tankar, upplevelser och beslut mellan spelare, ledare, föräldrar och styrelse. Ett uppdrag hon idag trivs mycket bra i och som hon känner sig allt mer hemma i.
Närvaro, relationer och framtidens bandystjärnor
Att vara ungdomsansvarig innebär att många vill ha svar, stöd och vägledning. För Malin handlar styrka och ork om just relationer.
– Det blir många samtal och mycket reflektion. Där växer både lösningar och möjligheter fram. Men det är också viktigt att våga ta hjälp och delegera när man behöver. Ett särskilt andningshål i vardagen hittar hon varje onsdag i Stinsen Arena, där hon som ansvarig för skridsko & Bandykul numera även håller i kioskverksamheten.
– Att få ”snicksnacka” med framtidens bandystjärnor före, under och efter träningen ger så otroligt mycket glädje. Att se barnen våga, vilja och utvecklas, det är ren och skär lycka. Med ett leende hälsar hon alla varmt välkomna på onsdagar kl. 17.30 – både för stämningens skull men också över en kopp kaffe, en bandykörv eller en toast.
Ett tema som berör – på riktigt
Årets tema för välgörenhetsmatchen, psykisk ohälsa kopplat till autism och ADHD, ligger Malin extra nära hjärtat. Hennes son har ADHD och familjen har genom honom fått djupa insikter i både utmaningar och styrkor.
– Tack vare honom har vi lärt oss vad som är viktigt på riktigt. Hans driv i att våga vara den han är men också att orka, det gör att jag vill hylla honom varje dag.
Här har bandyn och Nässjö IF haft och har – en avgörande betydelse. För självkänslan, gemenskapen och känslan av att höra till.
– Att få utvecklas utifrån sina egna förutsättningar skapar enorma vinster, både för individen och samhället. I dag spelar min son i U17 och går bandygymnasium på Brinellgymnasiet. Det trygga ledarskapet i Nässjö IF har gett honom förutsättningar att lyckas, inte bara i bandyn, utan i livet.
Malin beskriver Stinsen Arena som en mötesplats för alla åldrar, där olikheter ses som styrkor och där föreningen får följa barnens resa hela vägen mot vuxenlivet.
Samverkan, dialog och modet att fråga
För Malin är framtidens föreningsarbete tydligt: samverkan, förebyggande arbete och ständig utveckling.
– Ju fler som samverkar för barnets bästa, desto bättre blir vi som förening. Dialogen är avgörande här. För ofta är det i det lilla samtalet som vi fångar upp oro, frustration eller behov av anpassningar menar Malin och alla har vi väl något tillfälle i livet som vi kan relatera den insikten till?
Nässjö IF arbetar redan aktivt med frågorna. Alla ledare kommer att bjudas in till en föreläsning med Åsa Lindsjö för ökad kunskap och förståelse kring psykisk ohälsa kopplat till autism och ADHD. Parallellt driver vice ungdomsansvarig Camilla Wallsten ett flerårigt projekt kring ledarrekrytering och ledarutveckling – för att rusta föreningens ideella eldsjälar för framtidens utmaningar.
Det är också något vi alla borde stanna till vid och ta in, ideella eldsjälar. Eldsjälar som alla har egna arbeten, familjer och livspussel. Ändå låter dem Nässjö IF vare med på en pusselbit eller två. Kanske tre. Och efter att dessa eldsjälar pusslat klart så har de bidragit till så många fler än bara dem själva.
Det är värt att reflektera över då och då.
- Inför kommande säsong tittar föreningen även på möjligheter till utökad samverkan med fler aktörer, bland annat ungdomscoachen Anders Olsson vid Socialförvaltningen i Nässjö Kommun för att stärka stödet kring barn och ungdomar ytterligare avslöjar även Malin.
Ett mellanmänskligt ansvar
När Malin läser Åsa Lindsjös texter här på Nässjö IF: s hemsida och ser de teman Nässjö IF valt att lyfta genom åren väcks en tydlig tanke:
– Vi har alla ett mellanmänskligt ansvar. Alla kan göra något men ingen kan göra allt. Våga fråga om du misstänker att någon inte mår bra – det kan rädda ett liv.
Läs tidigare publicerade artiklar med Åsa Lindsjö
Där Malin själv hämtar kraft Och när bandyn och jobbet får vila för en dag? – Då vill jag vara med familj och vänner. Det är sällan lugnt hemma hos oss och det älskar jag. Jag tycker om att laga mat men allra mest vill jag vara ute i naturen. Som en vän sa: ”När vädret är som mest omväxlande, då blir tankarna som mest klara och livet får ett annat perspektiv.”
Med Malin Frank som ungdomsansvarig fortsätter Nässjö IF att bygga mer än bara bandyspelare – Tillsammans bygger vi människor, relationer och en förening där alla ska känna sig välkomna och sedda.
Vill du komma i kontakt med Malin?