Dela nyhet
Rapport från European Masters Camp, Nottingham
27 aug, 10:34 1 kommentar

En sammanfattning från meste- / mästar- och ledarskapslägret i Nottingham.
Deltagarna anlände under tisdagen för incheckning varpå frivillig träning genomfördes mellan 14 och 16. Därefter lite egen tid middag och sedan på kvällen samling för presentationer av olika slag och umgänge. Det är som alltid, trevligt att träffa gamla träningskompisar och samtidigt få lära känna några nya.
Deltagarna är uppdelade i kandidater (de som är kandidater till att få gradera till mester/mästare) inkl. De som inte är mester/mästare med ledare (så som Maria och Armando) samt de som redan är mester/mästare.
Onsdagen började med Kigong (ledd av Mester Inoshita, från USA) 07:00 till 08:00 med efterföljande frukost. Därefter träning i Dobok under ledning av KCN Strong under ca 1 timme.Efterföljande sessioner leddes av olika mesters/mästare varpå vi avslutade kl 17, middag 18-19 med efterföljande teoripresentationer inpå kvällen.
Även torsdagen började med Kigong och efterföljande frukost. Återigen träning under ledning av vår stormästare med efterföljande sessioner. Under lunchen fick utvalda, kandidater en vänlig klapp på axeln av KCN Strong som indikerade att do selekterats att få genomgå graderingsprocessen (det är en flerårig process). Sandra var en av dessa vilket, som hennes instruktör, var otroligt kul att få uppleva! Jag är såklart mycket stolt över hennes ”långa tang soo doresa”! Nu står hon inför en helt ny framtid inom vår fina stilart och för oss i Sverige betyder det otroligt mycket också!
Efter lunch delades vi upp i grupper så att de som selekterats för gradering, inkl. Befintliga mesters / mästare som graderas ännu högre, erbjöds extra förberedelser medan övriga tränade på andra saker. Efter middagen påbörjades graderingen som pågick under flera timmar. Själv satt jag i panelen för de som graderade för 5 och 6 dan vilket genomfördes i ett anat rum än för kandidaterna. För de som testade för första gången (Sandra t.ex.) skulle även ett teoriprov avklaras innan det slutligen blev en chans att samlas med övriga för lite häng med pizza och diskussioner (sent på natten).
Fredagen innehöll diverse sportaktiviteter varpå vi hade lunch och rundvandring. Kvällens middag var avslutningsmiddag / graderingsmiddag i formell blå dräkt. Lägret var därmed formellt avslutat.
Lördagen var det bältesceremoni för mesters / mästare samt övriga, nu tillresta svartbälten från Storbritannien. Därpå fylldes dagen med träning för de tillresta samt gupmedlemmar från Storbritannien. Träningarna leddes i olika sessioner av KCN Strong, BKCN Khan och div. mesters / mästare.
Detta miniläger avslutades varpå de flesta åkte hem. Vi som blev kvar till idag söndag ska nu träna KiGong med mester Inoshita på fm och em (World Ki Gong Club)
Vi ses på hemmaplan - tills dess: träna hårt med stor kämpaglöd!
Tang Soo!
SBN Daniel M
Kommentarer
Leila Westskytte 27 aug, 17:15
Härligt! Jobbigt, som det ska vara. Ingen söndagspromenad på dom graderingar!
Om jag bara kunde varit där och kunnat delta….Men när kroppen inte förmår, då är det dags att inse det. 33 år karate, hälften av mitt liv, det blev ett tomrum. Men jag är tacksam för alla dessa år! Tackar er alla som drivit mig framåt, som tränare, som instruktör, som elev som jag måste pusha vidare! Tang Soo!