Laguppställning
Ledare
Referat
Vinst mot City, men..
18 feb 2017 0 kommentarer
Under fredagskvällen var det åter igen dags för oss att spela en träningsmatch och för motståndet denna gång stod Helsingborg City. Ett City som förra året tillhörde div 5 men har efter diverse plan-strul och spelartapp valt att börja om helt i div 7 till denna säsong.
Viken som för dagen mönstrade en helt ny uppställning gentemot förra matchen mot Väsby öppnade bäst och piggast och får ocksa välförtjänt, men lite turligt ett ledningsmål. Ganska kort därpå tillåts City kvittera efter misstag och oordning i försvaret. Och just misstag och oordning skulle spela hela matchbilden skulle det visa sig. Vi har en bra period offensivt i slutet på första dock där vi både lyckas göra 2-, och 3-1. I halvtidspaus är vi inte nöjda och pratar bl.a om att det blir för långt mellan lagdelarna, vilket gör att när vi slarvar o tappar boll blir det genast farligt bakåt och med många spelare på fel sida om boll. Något som City var duktiga på att utnyttja ska tilläggas.
Detta ville ju vi så klart skulle bli bättre i andra men som vi nämnde tidigare så blev det inte fallet. Vi fortsatte att gå framåt för att stänga matchen och slarvar med både passningar och ganska naivt försvarsspel över hela banan och hela andra halvlek är egentligen en halvlek där lagen byter chanser mellan varandra ganska friskt. Vi lyckas dock hålla undan samt peta in ett mål till och matchen slutar 4-3.
Summering:
Man vill ju gärna inte sitta här och skriva alltför mycket negativt efter en vinst men som vi har sagt tidigare så vill ju framförallt fokusera på prestationen och så får resultaten vara sekundärt. Dagens match känns som att med med lite tur hade vi kunnat peta in en 2-3 bollar till och med lite oflyt hade vi kunnat gå där ifrån med en förlust. Och då kan man ju fråga sig, vill vi spela så riskabelt och okontrollerat eller kan vi hitta en balans där vi fortfarande kan gå framåt men på ett mer kontrollerat sätt där vi inte bjuder in våra motståndare i matchen?
Positiva saker som vi ändå ska ta med oss är att vi vinner fast vi inte gör en kanonmatch och det är ju en styrka i sig! Kul och positivt att fast vi saknar 6-7 spelare som hade kunnat ta plats idag så har alla förstått vårt arbetssätt och hur vi vill spela fotboll. Det skapar en tydlighet och kommer göra att vi bara blir bättre o bättre ju mer vi får träna och spela ihop. Slutligen vill jag nämna truppens bredd. Vi hade som sagt en hel drös med spelare som var borta inför den här matchen och de som spelade i denna matchen visade att de vill va med o ha en plats till seriepremiär, det är en positiv konkurenssituation i laget som vi alla kommer ha nytta av under säsongen!
/Coach
Kommentarer