Prenumerera
Målvaktsutrustning
15 jan, 13:33 0 kommentarer
Nu är säsongen igång igen efter julledighet.
Tyvärr så har kansliet fått till sig att flera lag har blivit av med målvaktsutrustning under ledigheten. Något lag har blivit av med utrustning helt medans andra har fått utrustning utbytt till andra storlekar.
Detta skapar som ni förstår problem och irritation hos ledare. Detta medför även sämre kvalitét på träning då ledare behöver lägga tid på att leta efter utrustning och planera om träning.
Föreningen erbjuder byxa, tröja, hjälm, knäskydd och handskar. Alla lag har haft möjlighet att hämta ut målvaktsutrustning. Det har även funnits utrustning till alla lag, även om en del lag har upp till 4 uppsättningar.
Behöver storlek bytas ut eller något går sönder så meddela mig (Pontus) på pontus.norlin@solfjadern.nu så tittar vi på lösningar.
Jättesvårt för mig och föreningen att veta ifall vi behöver planera för ny utrustning om det inte kommer fram till oss.
Skickar med ett tips om att ha ett kodlås på väskan med utrustning som står inne i förrådet.
Detta är även en av anledningarna till att dörren till förrådet ska vara stängd. Materialförrådet är inte en lekplats för syskon & alla ledare ansvarar för att hålla ordning och reda i hela förrådet.































.png?v=1)
Kommentarer