Dela nyhet
Erik Olofsson antagen till Riksidrottsgymnasiet RIG i Umeå
20 maj, 19:51
.jpg?0)
Erik Olofsson (2009) har antagits till Riksinnebandygymnasiet i Umeå (RIG) – Sveriges mest prestigefyllda utbildningar för unga innebandyspelare. Innebandymagazinet publicerade idag listan över årets antagna spelare födda 2009, och Erik är en av de åtta killar som tagits ut – i konkurrens med flera hundra sökande från hela landet.
Erik har Ekerö som moderklubb men anslöt till Hässelby Hawks inför säsongen 2024/2025. Under sitt första år i klubben gjorde han ett tydligt avtryck: 19 poäng på 11 matcher i JAS (14 mål och 5 assist), 2 poäng på 2 matcher i JAS Playoff och 20 poäng på 10 matcher i HJ Division 1 (18 mål och 2 assist).
Stort lycka till i Umeå, Erik! Hela Hässelby Hawks vill rikta ett stort grattis 🦅❤️ och lycka till till Erik. Vi är stolta över att ha varit en del av din resa – och ser fram emot att följa din fortsatta utveckling på Riksinnebandygymnasiet!
Erik följer i fotspåren av flera tidigare Hässelbyspelare som tagits ut till RIG Umeå: Alva Törnros (2006), Benjamin O’Loghlen (2006), David Johannesson (2006) och Lowe Jellnor (2006) – alla med Hässelby Hawks som moderklubb. Även Erik Gren (2007) tillbringade flera utvecklingsrika år i Hässelby innan han antogs till RIG.
Varje år söker flera hundra spelare, men endast 16 platser står på spel – åtta killar och åtta tjejer. Uttagningen grundas både på sportslig kvalitet och personliga egenskaper, med målet att forma framtidens elitspelare i en utmanande och utvecklande miljö.