Prenumerera
Gällande nästa säsong och utökat samarbete med F15 gul
2 okt, 20:37 0 kommentarer
Hej alla föräldrar i BSK F2015 Grön!
Inför nästa säsong kommer vi att inleda ett närmare samarbete med det andra BSK-laget för tjejer födda 2015 – BSK F2015 Gul. Tillsammans kommer vi att anmäla tre lag till St:Erikscupen:
Två lag på "medel"-nivå – dessa kommer att fungera precis som idag.
Ett gemensamt lag på "svår"-nivå – där spelare från både Grön och Gul som söker extra utmaning får möjlighet att spela tillsammans.
Syftet med detta är att möta de olika behov vi ser bland spelarna. Vissa tjejer är redo för en större utmaning, medan andra mår bäst av att fortsätta utvecklas i ett lugnare tempo.
För att kunna erbjuda rätt nivå för alla kommer vi:
🔹 Att nivåindela vissa träningsmoment, för att kunna ge både rätt utmaning och rätt stöd.
🔹 Att slå ihop Grön och Gul en av våra två träningar i veckan, där vi delar in spelare efter nivå och behov för just den träningen.
Observera att det är vi ledare som ansvarar för att bedöma vilken nivå varje spelare ska delta på i matchspel och nivåanpassade träningar. Det är inte ett val man gör själv, utan något vi avgör utifrån vår helhetsbild av varje spelares utveckling, mognad, träningsnärvaro och trygghet på planen.
Vi vill vara tydliga med att spel på "svår"-nivå innebär ett högre tempo, tuffare närkamper och mer intensitet – något vi också kommer att försöka återskapa i träning när vi nivåindelar. Detta är en viktig del i utvecklingen för de som är redo för det, men vi är lika måna om att alla spelare ska få rätt förutsättningar att utvecklas – på sina villkor.
Vi tror starkt på att detta upplägg kommer att gynna alla spelare, oavsett nuvarande nivå. Det handlar inte om att dela upp laget – tvärtom – utan om att skapa så bra förutsättningar som möjligt för varje individ att växa, i sin egen takt.
Därför ber vi er föräldrar att prata med era barn hemma:
✅ Hur tycker de själva att det känns?
✅ Vill de satsa lite mer eller trivs de bäst som det är idag?
📩 Efter samtalet behöver alla vårdnadshavare fylla i följande formulär senast fredag 2025-10-10:
👉 https://forms.gle/Bo9431BfZM9RvDi68
(Formuläret är obligatoriskt att fylla i för att vi ska kunna planera säsongen på bästa sätt.)
Kom också gärna fram till oss tränare under kommande träningar om ni vill prata mer om barnens mål eller funderingar.
Tack för ert stöd – vi ser fram emot en ny, rolig och utvecklande säsong tillsammans!
Vänliga hälsningar,
Ledarna i BSK F2015 Grön
Kommentarer