Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Disciplin = Vikens Oldboys i år
Vikens Oldboys har lett serien från start i år, en serie som bara är en vårserie. Viken tog i veckan en viktig hemmaseger mot Fortuna FF. I eftermiddags gällde det en viktig bortamatch mot Råå. Förutsättningarna var enkla. Vinst och det blir en ren seriefinal mot Högaborg på onsdag. Högaborg har två färre spelade och lyckades bara få en pinne mot Ramlösa Södra idag. De kan ändå vinna serien om de slår Viken på onsdag och de två sista.
Råå IF var en tuff motståndare idag för Viken, helt i nivå med Ramlösa Södra som tillsammans med Högaborg och Viken är seriens bästa lag. Råå försöker spela boll och har flera duktiga spelare, speciellt offensivt. Viken fick dock bästa tänkbara start mot Råå. Det tog inte lång tid i första förrän Fish fick fram bollen till Claes som strax utanför straffområdet till höger lobbar bollen över till 0-1. En stund senare pressar Claes en av deras backar som i förskräckelsen försöker spelat tillbaka till målvakten. Olof har redan förutsett det och fångar upp bollen, lägger en halvvolley förbi till 0-2. Ju mer halvleken fortsätter, så kommer Råå närmare Vikens mål. Trots det står Vikens defensivt upp väldigt bra. Mittbackarna Per och Linus gör tillsammans med sina backkollegor ett bra jobb. I andra halvlek får Råå en frispark precis utanför straffområdet. Frisparken tar olyckligt på Claes till 1-2. Viken svarar ganska omgående med ett bra anfall där Fish får bollen till höger utanför straffområde och slår en hård passning förbi både målvakt och back till Karlsson, som knycklar in bollen till 1-3 i bortre hörnet. Råå pressar på i andra halvlek och det blir rätt grinigt på planen. Domsluten kommer lite random för båda lagen, vilket skapar irritation. Värst är nog när Råå-spelaren hindrar Claes att göra en utspark och domaren dömer frispark till Råå för att han haft bollen för länge. I tumultet som följer får Fish rött kort och stämningen är rätt hätskt. Frisparken går utanför och mycket mer händer inte. Viken hade innan haft en del chanser innan att utöka ledningen, bla hade Karlsson ett hårt skott i krysset. Sammanfattningsvis spelar Viken oerhört disciplinerat vilket skapar frustration hos sina motståndare.
Nu har Viken serien i sina egna händer. Minst ett poäng på onsdag mot Högaborg och seriesegern är klar. Det lär blir fullt på Vikvalla när Högaborg gästar. Dragplåster som Henke Larsson, Hasse Eklund, Martin Pringle brukar locka folk och något som Vikens Oldboys gillar.
/Reporter Tåfjutt