Laguppställning
Referat
Sommaruppehållet är här...
Vinst med 3-0 borta mot Väsby sätter punkt för en bra genomförd vårsäsong. Fem vunna, tre oavgjorda och endast en förlust samt 19-6 i målskillnad. Med endast sex insläppta mål och fem av nio matcher där Claes hållit nollan, ska han och hela vår defensiv hyllas. Råå IF har varit suveräna och inte förlorat en match, men efter dem ligger vi och slåss om en andra plats i tabellen, vilket är klart över förväntan.
Förutsättningarna före dagens match var sämre än vanligt. Det hade regnat och åskat hela dagen. Vi hade bara två avbytare mot normalt det dubbla och tabelläget avslöjade att vi borde vinna matchen. Men det regnade inte under hela matchen och den enda åskan som hördes var Andreas hårda skott som han satte otagbart. Två avbytare funkade också ok mot Väsby, men mer kämpigt var när vi fick spela men en färre i lite mer än en hel halvlek. Det var ganska tjurigt i första halvlek och även om vi tyckte att domaren var lite enögd och missade en hel del försvarar inte det att vi ödslade så mycket kraft på klaga. Vissa av oss uppvisade också lätta tecken på schizofreni, då man i sann Dr Jekyll and Mr Hyde-anda ena sekunden förmanade "Nu klagar vi inte, domaren dömer" för i nästa sekund vråla ut "Nämen va f-n domaren...". Förutom schizofreni hade vi även hjärnsläpp på planen. Det fick en av våra spelare när han blivit fult nedgjord. Det är inte ok när man ger tillbaka när motspelaren vill be om ursäkt. Det blev förstås rött kort och då hade vi inte ens spelat halva matchen. En eloge till vår coach som efter matchen inför alla bad motståndare och domare om ursäkt.
Innan denna händelse hade vi gjort två mål. Det första riktigt snyggt. Olof är en bit utanför deras straffområde, skriker på Skantz som spelar den i djupled. Olof tar inte emot den utan låter den sonika passera mellan benen till Nyrén som är precis vid straffområdslinjen. Han tar snyggt med sig bollen runt sin försvarare och avlossar ett skott som Väsbymålvakten inte kan hålla. Just då spelar vi riktigt bra och är på väg genom flera gånger. Andra målet gör Andreas på egen hand. Han driver bollen mot deras straffområde och många inklusive medspelare väntar sig en passning, men Andreas avlossar istället sin vänster och bollen sitter stenhårt i målvaktens högra hörna.
Många lag som får en man utvisad väljer att flytta ned en anfallare. Det hade vi säkert gjort förra året, men årets upplaga av Vikens IK är ett lag som överraskar. Vi kör istället med bara tre backar och behåller våra två anfallsspelare på plan. Visst kommer Väsby fram lite bättre under andra och har ett enstaka skott på mål, men vår backlinje med Nils, Linus och Mikael gör åter igen en mycket stabil insats. Vår offensiva satsning lönar sig, för trots en färre på banan nöter vi sakta ner deras krafter och flera gånger kommer vi i farliga kontringar. I en sådan kontring blir det en tilltrasslad situation innanför deras straffområde. Skantz kämpar ihärdigt med ett par Väsbyspelare om bollen. Skantz vinner föredömligt kampen och bollen letar sig fram till Olof. Trots hård uppvaktning håller denna tungviktare undan Väsbyspelarna, vänder runt och lägger in bollen med vänstran. Tredje målet trots spelareövertag tog ut den sista av Väsbys ork och motivation. Sista delen blev en enkel transportsträcka till slutsignalen, där vi hade chans på ytterligare ett mål. Olof kunde gjort sitt andra mål för kvällen, när han frispelades av Linné. Olof hade läge att skjuta direkt med valde att dribbla bort den tillskyndande backen. Tyvärr tog det för långt tid så Väsbymålvakten fick sin trösträddning, när han rusade ut och täckte skottet.
Vår hårde coach ger nu alla sommarledigt, så vi under två veckor kan unna oss lite fet mat och alkoholhaltiga drycker, sedan kör sommarträningen igång tre gånger i veckan.
Red