Laguppställning
Referat
Oavgjort - rena förbannelsen
"Förbannelsen" med oavgjorda matcher fortsätter. I förra matchen kändes det som vi vann en poäng, men idag mot Brunnby förlorade vi två. Visst kan vi vara stolta att vi endast förlorat en match på sju, men tyvärr tappar vi placeringar i tabellen. Annars var förutsättningarna de bästa innan match, en härlig solig försommarkväll med lagom vind. I första halvlek hade vi ett övertag i spelet och vissa stunder var Brunnby rejält bakåtpressade. Men trots flera lägen runt straffområdet lyckades vi inte spela den avgörande passningen eller få till något bra skott. Brunnby hade något enstaka läge, men inget mera. Det var också ganska tjurigt mellan vissa spelare på plan och det är ju sällan att man vinner matcher på att snacka.
Strax innan pausvilan fick vi en frispark uppe på deras högra planhalva. Nydahl lägger en hård och ganska flack frispark in mot straffområdet. Med Champions Leaguefinalen och Messi i färskt minne kommer Olof inspringande snett bakifrån. Inför många förvånande medspelare "flyger" denna annars tunga spelare graciöst i luften. Eller som någon kommenterade: "Har du käkat helium?". I hänget sätter Olof till pannan och bollen sitter otagbart nere i målvaktens vänstra hörna och det är 1-0 till hemmalaget. I pausvilan är humöret på topp och vi känner att vi ska vinna matchen. Men i början av andra halvlek händer något. I medvinden har Brunnby en bra period och skapar flera chanser, men utan att göra något mål. Vi kommer tillbaka och matchen står och väger. Då händer det som inte ska hända. I många tidigare matchreferat har vi lovordat vår duktige målvakt, som räddat oss flera gånger. Även idag gör han ett par bra räddningar. Men som alla duktiga spelare har man sina svackor. När bollen flyger över backlinjen ska Claes "bara" fånga den. Kanske störs han lite av framåtrusande spelare och missar tyvärr bollen. Brunnbyspelare hinner upp den innan kortlinjen och kan ganska enkelt lägga bollen i mål till 1-1.
Sista delen av halvleken har vi flera lägen att åter ta ledningen, men tyvärr väljer vi fel beslut i de avgörande lägena. Skjuter när vi borde passat till en fristående spelare i straffområdet och när bollen når den fristående spelaren får han inte till det. Sammanfattningsvis kan vi ändå glädjas åt att vi alla kämpar "ända in i kaklet" och vi förlorar inte matcherna. Men nu är det dags för trepoängare igen i de två sista innan sommaruppehållet, så att vi hänger på lagen i den övre halvan.
Red