Prenumerera
Gåfotbollen hos UIF är igång – fler spelare varmt välkomna!
27 nov, 17:05 0 kommentarer
Deltagare vid UIF:s GÅFOTBOLL Torsten och Carlos tillsammans med styrelseledamot och spelare i UIF:s damlag Elsa Karlsson.
Sedan starten i november har gåfotbollen blivit en uppskattad stund i veckan med rörelse och härlig gemenskap. Varje fredag kl.13.00–14.30 samlas vi fortfarande i idrottshallen i Ekeby för att spela fotboll i promenadtempo och vi avslutar med mysigt fika i klubblokalen en våning upp.
Du behöver inga förkunskaper för att delta, gåfotboll är skonsam motion i lagom tempo, där det viktigaste är att ha roligt och känna gemenskap! Vi välkomnar dig i eller omkring pensionsåldern, men också dig som är yngre än 65 år, det avgörande är inte åldern, utan att du har möjlighet att vara med dagtid och vill delta i ett aktivitetspass i lugn takt.
Känner du en mormor, morfar, farmor eller farfar som skulle tycka att detta låter roligt? Eller en granne eller vän med tid över på fredagar? Berätta gärna vidare och uppmuntra dem att hänga på! Gåfotboll kan vara en fantastisk aktivitet att göra tillsammans med andra, och vi blir gärna fler i gänget. Bilden du ser är från senaste gåfotbollsträningen – och precis så här ser våra fredagar ut. Kom som du är, i egna skor och lediga kläder, så möts vi på planen!
Så många som möjligt, så länge som möjligt!
För frågor maila styrelsen via styrelse@uiffotboll.se
Kommentarer