Nykvarns IF - Hässelby SK IBK
Laguppställning
Referat
Tre mål av Jennifer gav tre poäng till HSK
20 okt 2013
Nykvarn som var våra motståndare har hittills gjort det bra i serien. Ett snabbt och spelskickligt lag som skulle ge oss bekymmer. Vi kommer till spel med samma trupp och samma startformationer som i förra vinstmatchen mot Tullinge. Det är första gången i serien vi har samma formationer två matcher i rad.
Första perioden som varit vår bästa i serien var i Bjökestahallen inte alls av samma klass som vanligt. Nykvarn backade hem och tightade ytorna i egen zon. När de ägde boll så drog det ner på tempot och spelade väldigt smart. Står vi då på hälarna så skapas det inte många målchanser. Visserligen vinner vi skotten med 10-5 men det kändes inte som det var så väldigt heta skott och då det i Nykvarnsmålet stod en duktig målvakt blev det inga mål för oss i perioden. När vi skapade det bästa lägena så träffade vi inte målet. Träffade målet gjorde Lisa Ögren efter 9.10 då hon på högerkanten fick iväg en "rökare" som satt alldeles under ribban. Passade till det gjorde Nicole Alm, Michelle som för dagen var vår sista utpost var chanslös på det skottet.
Alltså 0-1 när vi gick till periodpaus.
Det blev inga taktiska ritningar på taktiktavlan i periodpausen utan det skrevs bara ett ord: FART!
Fart blev det också i c.a 13 minuter innan vi föll tillbaka lite grann till spelet vi hade i första perioden. Vi går matchen igenom på tre femmor och borde kunnat hålla "13-minuters" tempot under hela matchen. Under dessa tretton minuter skapade vi mängder av chanser. Vi trycker på i anfallszon och kan på det sättet vinna tillbaka mycket boll på deras planhalva. Tyvärr kvarstod syndromet från första att när vi hade de klaraste lägena träffade vi inte mål. Men ett mål fick vi och det var Jennifer som gjorde det. Det var inte hennes hårdaste skott i karriären men på ett diagonalpass från Pernilla klappar Jennifer till direkt. Sidoförflyttning för målvakten gör att hon inte riktigt hinner vara på plats utan det är 1-1 efter 4.31 in i perioden.
Skotten vinner vi med 10-5 men då har vi minst lika många som inte träffar mål.
I periodpausen så blir det lite allmänt snack innan vi går ut i tredje för att vinna matchen.
Vi får en härlig start på den. Redan efter 16 sekunder tar vi ledningen och åter är det Jennifer som står för målet. Ett skott från några meter in på Nykvarns planhalv sitter på något sätt bakom Sanna Mangs i Nykvarnsmålet. Passningen står Erika för och som sagt en väldigt bra början på perioden. Nu förväntade vi oss en tempohöjning från Nykvarn och att de skulle lassa in boll på kassen. Men det senariot kom först efter deras time-out 17.19 in i matchen. Innan dess var det ett spel liknade första perioden, Nykvarn backade hem för att vinna boll och göra snabba spelvändningar. De är bra på det spelet och visst skapade de några heta lägen som Michelle fick reda upp. Med några minuter kvar tar så Nykvarn ut målvakten för att kunna forcera in en kvittering. Men det slutade istället med att Jennifer kunde fullborda sitt hat-trick. En lyra från egen planhalva letade sig in i målet då klockan stod på 19.55, assisten kom liksom till vårt andra mål från Erika. Skotten i tredje vinner Nykvarn med 7-6.
En match som jag tycker vi vann rättvist då vi var snäppet bättre. Nykvarn är ett bra lag som kommer att göra det jobbigt för många lag. Vi tar med oss 13 minuter i andra som visade vilken kapacitet vi har när fötter och boll har fart. Att bara släppa in ett mål under 60 minuter är också väldigt bra.