Dela nyhet
Nagelbitare i Norden och Lundaspelen
Igår, 20:37
När mellandagscuperna Norden Cup och Lundaspelen drog igång var flera av våra lag inblandade i riktiga nagelbitare. Här är första dagens matcher.
Norden Cup
Flickor 16 gick in i cupen mot norska Ull/KIsa och där var norskorna snäppet vassare och vann med 21-17. Imorgon väntar norska Sola och Önnered, de lagen delade på poängen idag.
Lundaspelen
I Lund har det inte saknats dramatik, flera uddamålsuppgörelser under dagen men också ett par "krossar".
Pojkar 14 fick möta LöddeViking i sin första match som slutade med en säker seger med 18-10. I en sen kvällmatch mötte vi Lugi och tog en ny seger men i en betydligt jämnare match, vinst med 18-15. Nu tar vi en god natts sömn och ser fram emot matcher mot serbiska Belgrad och de tyska lagen Kapellwindeck/Steinbach och Waldbüttelbrunn.
Pojkar 15 ställdes mot danskt motstånd i öppningsmatchen, Öresund var ett mål starkare än oss, 14-15. Vi vände på steken i dagens andra match mot nederländska Tachos där vi vann med 14-13. Dagen avslutades med ett nytt drama när vi vann med 15-14 mot Ystad. Imorgon väntar danska Furesö och tyska Stadeln.
Pojkar 16 har också gett sina supportrar gråa hår och nervdaller. Vi förlorade öppningsmatchen mot Lugi med 14-15 men vann sedan med 15-13 mot Malmö. Imorgon återstår möten med Sävehof och danska FIF.
Pojkar 19 har dominerat totalt i de två första matcherna. Vinst med 30-5 mot tyska Ammergäu och 25-7 mot likaledes tyska Günzburg. Under söndagen möter vi nederländska Royal Flora Hollande och tyska Oyten Vampires.
/Jocke













