Dela nyhet
Utklassning - Det närmar sig...
Idag, 18:46 0 kommentarer
Att vi skulle utklassa Kungsängen var ingen skräll efter mötet på hemmaplan. Vinsten idag är intressant av ytterligare ett skäl, när GUIF förlorade mot VästeråsIrsta ryckte vi till ledning med sex poäng och överlägsen målskillnad. Man ska inte ropa hej och allt det där men ytterligare tre-fyra segrar på de sju återstående matcherna så kan vi titulera oss Allsvenska nästa år.
Det var över på en kvart
Vi klev ut med rätt inställning och gav inte Kungsängen något hopp, efter en kvart ledde vi med 11-3. I halvtid var det förkrossande 23-7. Vi höll ihop det i knappa tjugo i andra fram till 33-12. Sista tio tappade vi en del fokus bakåt och vann den perioden med ett mål, matchen med 41-19.
Arbrå nästa
Nästa helg tar vi emot tian Arbrå hemma, där har vi definitivt chansen att säkra nästa seger MEN Arbrå har överraskat med segrar mot VästeråsIrsta och Strand så det är bäst att vi kliver ut med fokus.
Matchfakta
Tumba - Kungsängen 41-19 (23-7)
Målskyttar
10 mål. Hanne Högquist
7 mål. Denice Rube, Joline Jakobsson
5 mål. Melina Pilav
4 mål. Elin Nilsson
3 mål. Amanda Helmér Andersson
2 mål. Stephanie Bruksner Johansson
1 mål. Jonna Lundblad
Matchens lirare
Joline Jakobsson
/Jocke














Kommentarer