Dela nyhet
Stora siffror i omstarten - Melina med 14 mål
6 jan, 15:47 2 kommentarer
När vi åkte till Norrköping idag startade vi om i jakten på en plats i Allsvenskan med match mot NKIK. NKIK har haft en ganska tung säsong och slåss för att hänga kvar. Vi hade heller inga problem för oss att säkra två poäng i eftermiddagens match.
Rivstart och sen bevakade vi
Efter åtta minuter hade vi tagit en ledning med 5-1 och sedan kunde vi bekvämt bevaka den ledningen. Vi kunde gå till omklädningsrummet i halvtid med 15-6 i bagaget, att hålla NKIK på ett mål var femte minut imponerar. I andra slog vi av något på takten och vann halvleken med en boll vilket gav 28-18 i slutresultat.
Vi fick med tio olika målskyttar, att NKIK inte hade någon motmedel mot Melina var tydligt. 14 mål i en match är grymt starkt! Med det passerade Melina också 100 mål under säsongen (105) med tio matcher kvar.
Tuffare i nästa omgång
Nu väntar en tuffare uppgift i nästa omgång, vi ska till Västerås på söndag för att möta VästeråsIrsta som håller femteplatsen. Vi vann hemma med uddamålet i en stenhård uppgörelse i tredje omgången. De två sista matcherna innan jul hade de stora problem, 19-29 mot GUIF och 13-31 mot Hammarby. Alltid knepigt att veta vad vi får möta för lag då deras förstalag finns i Handbollsligan.
Matchfakta
Tumba-NKIK Norrköping 28-18 (16-5)
Målskyttar
14 mål. Melina Pilav
3 mål. Denice Rube
2 mål. Elin Nilsson, Hanne Högquist, Siri Karlsson
1 mål. Joline Jakobsson, Jonna Lundblad, Isabella Åström, Irma Jernström, Maja Gränsfelt
Undertecknad ska också be om ursäkt för uppmaningen att komma till Idro idag…
/Jocke














Kommentarer
Stefan Högquist 6 jan, 20:16
Finns inget bevis på att du bett om det Jocke!
Jocke Hildeby 6 jan, 21:24
🙃