Laguppställning
Ledare
Referat
Äntligen en seger!
26 maj 2015 0 kommentarer
Efter tre raka förluster kom den efterlängtade segern då AC Studenterna besegrades med hela 5-1.
Förhoppningsvis kan vi nu bygga vidare på detta med ökat självförtroende och skapa en positiv trend.
Att vi besitter verktygen för att klättra uppåt har jag aldrig tvivlat på.
Matcherna duggar tätt för tillfället i division 4 östra och bara tre dagar efter mardrömmen mot Söderköping i fredags väntade en ny match på schemat under måndagskvällen.
Tabelljumbon AC Studenterna stod för motståndet, vilket på pappret borde vara en passande uppgift, men efter våra senaste resultat hade jag inga illusioner om att det på något sätt skulle bli en lätt match.
Snarare fanns ju element av bristande självförtroende och kanske till och med en viss ångest över uteblivna resultat senaste tiden att kämpa mot.
Därför ägnades en hel del av matchgenomgången inför fajten om att lämna den ryggsäcken i omklädningsrummet och gå ut på planen och ha roligt tillsammans.
Dessutom valde vi att ändra lite både i spelsystem och försvarstänk för att känna så stor trygghet som möjligt.
Jag tycker vi lyckades.
Eftersom Studenterna är ett bolltrillande gäng valde vi medvetet att backa hem för att kunna ställa om snabbt när läge gavs.
Redan efter åtta minuter kom chansen.
Jäger i målet plockade ner bollen efter ett anfall från motståndarna och drog iväg en utspark mot Viktor.
Gästernas försvar var i oordning och Viktor rann igenom och avslutade med att runda deras utrusande keeper och rulla in bollen i öppet mål.
En härlig och välbehövlig start för vårt gäng!
Efter vårt mål hade vi en bra period där vi tryckte på ytterligare och vi var bara en räddning på mållinjen från en större ledning.
Spelet jämnade ut sig efterhand och gästerna hade ett par fina chanser till kvittering utan att lyckas överlista Jäger.
Med två minuter kvar till paus utnyttjade vi på nytt en snabb omställning på bästa sätt.
Alex nickade fram bollen till en fri Viktor och denna gång avslutade han på en målskytts vis genom att placera bollen vid sidan om målvakten.
Ett psykologiskt mål som gjorde stegen in till omklädningsrumet för halvtidsvila betydligt lättare.
Vi hade verkligen fått matchen dit vi ville resultatmässigt och känslan var att Studenterna skulle behöva flytta fram sina positioner vilket skulle ge oss ännu större ytor i andra halvlek.
Nu gällde det att vi fortsatte vara fokuserade och minimera misstagen.
Vi fick inte bjuda in gästerna till att göra match av detta.
Som väntat satsade Studenterna framåt för att få till en reducering direkt från start i andra halvlek.
Jäger tvingades till ett par bra ingripanden och fortsatte att utstråla självsäkerhet mellan stolparna.
Tio minuter in i halvleken fick vi återigen läge vid en omställning.
Bollen nådde Viktor på högerkanten som i sin tur vände över till vänster med en härlig crossboll.
Ola tog emot och hittade in till Max i mitten som utmanade sin försvarare, tog sig in i skottläge och avlossade ett pressat skott som satt otagbart intill stolproten i målvaktens högra hörn.
3-0 och känslan var att det var spiken i kistan.
Men gästerna ville annorlunda och bara tre minuter senare kom reduceringen på en välplacerad frispark och det var åter nerv i matchen.
Det syntes att vi blev lite ängsliga efter deras mål och spelet blev stressigt.
Vi tog dock kampen på ett utmärkt sätt och lyckades hålla Studenterna borta från att skapa de där riktigt vassa chanserna.
I matchens sista minuter kom sedan det definitiva avgörandet.
När matchuret nått 88:e minuten snodde Tobbe fräckt bollen från deras mittback och tryckte distinkt in 4-1.
En oerhörd lättnad!
Och av bara farten bjöd sedan Viktor på matchens delikatess i matchens sista minut.
Han fick bollen ute till vänster och trampade in i banan, utmanade deras backlinje innan han med en klackspark hittade in till en fri Alex som placerade bollen snyggt bakom AC keepern.
En vacker avslutning på matchen som förhoppningsvis blir vändningen för oss.
Det var både glädje och lättnad som sköljde över mig efter slutsignalen.
Den här segern behövde vi verkligen efter senaste tidens resultat.
Och att vi fick göra lite mål skadar ju inte men framförallt är det vår defensiva insats som värmer mest.
Vi har släppt in alldeles för många och billiga mål tidigare och förvisso höll vi inte nollan denna afton heller men denna gång kommer målet på en fast situation som var svår att försvara sig mot.
Jag hoppas denna prestation stärker vårt självförtroende och att vi fortsätter vara stabila i defensiven.
Offensivt vet vi om vår styrka.
Nu fick vi även visa vår fantastiska publik att kunnandet finns där.
Redan på fredag är det dags igen då Svärtinge kommer på besök.
Då hoppas jag vi återigen får jubla tillsammans!
/Coach
Torstorp-AC Studenterna 5-1 (2-0)
Målen:
1-0 (8) Viktor Björhn (ass Rikard Jägerbrand)
2-0 (43) Viktor Björhn (ass Alexander Andersson)
3-0 (55) Max Skatka (ass Ola Pynnönen)
3-1 (58)
4-1 (88) Tobias Lindblom
5-1 (90) Alexander Andersson (ass Viktor Björhn)
Laget: Rikard Jägerbrand - Jesper Isaksson, Niklas Danell, Pontus Axelhed, Jonas Nilsson - David Centeno Norberg, Max Skatka, Ola Pynnönen, Alexander Andersson - Viktor Björhn, Tobias Lindblom
Avbytare: Adam Pettersson, Andreas Lycke, David Henriksson, Simon Gram
Kommentarer
Tabell
(från everysport)
| Division 4 Östra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 | 19 | 2 | 1 | 81 | 16 | 65 | 59 | |
| 22 | 16 | 1 | 5 | 65 | 31 | 34 | 49 | |
| 22 | 13 | 2 | 7 | 62 | 35 | 27 | 41 | |
| 22 | 12 | 5 | 5 | 53 | 27 | 26 | 41 | |
| 22 | 11 | 4 | 7 | 56 | 45 | 11 | 37 | |
| 22 | 12 | 1 | 9 | 39 | 37 | 2 | 37 | |
| 22 | 7 | 4 | 11 | 41 | 51 | -10 | 25 | |
| 22 | 7 | 4 | 11 | 32 | 53 | -21 | 25 | |
| 22 | 6 | 1 | 15 | 23 | 70 | -47 | 19 | |
| 22 | 4 | 5 | 13 | 35 | 56 | -21 | 17 | |
| 22 | 3 | 6 | 13 | 29 | 58 | -29 | 15 | |
| 22 | 3 | 3 | 16 | 22 | 59 | -37 | 12 |
Kommentarer