Torstorps IF - Bråvalla IK
Laguppställning
Ledare
Referat
Bra kvitto inför semifinalen
30 jul 2014 0 kommentarer
Torstorp spelade under tisdagskvällen en träningsmatch mot Bråvalla ik, som till vardags spelar i "Norrköpingsfemman". Matchen spelades på ett (som alltid) soligt rejmes arena. Torstorp kom till start med en stark trupp på 16 man, med bara ett fåtal spelare indisponibla.
Matchen började lite trevande från de blåa grabbarna och 0-1 i baken kom nästan rättvist. Men från den 10 minuten till första halvlekens slut var det Torstorp för hela slanten, både i spelet på plan och målen i protokollet. TIF hinner med 4 mål innan halvtid, där det är Calles mål på desas passning som sticker ut, tillsammans med Steffe Gustafssons målgest efter hans kvitteringsmål!
Andra halvlek präglades av byten vilket alltid gör att matchrytmen hackar upp sig lite. Bråvalla är återigen starkas de första 10 för att sedan tröttna igen, denna gång lyckas TIF dock inte göra några mer mål utan matchen slutar 4-1 till Torstorp.
Detta var en bra genomkörare till den stundande semifinalen i östgötacupen som väntar på söndag eftermiddag. Matchen spelas 17:00 på Hellgrenshagen i malmslätt, nu ser vi till att så många som möjligt följer med och stöttar laget! För vi hoppas att ni är lika taggade som oss att ta sig vidare till finalen!
Skribent: Viktor Björhn
Kommentarer