Dela nyhet
VIKTOR ARENVANG ÄR TILLBAKA I LIF!
23 maj, 14:48 0 kommentarer
.jpg?0)
VIKTOR ARENVANG ÄR TILLBAKA I LIF!
Viktor Arenvang, född 2005, är en målvakt som nu återvänder till LIF Lindesbergs herrlag efter ett år av värnplikt och spel i Enköpings HF. Han kommer bilda målvaktspar med Melwin då Svante lämnar för nya utmaningar.
Det är inte vilken återkomst som helst – vi snackar om en äkta superlifare som nu kliver in med mer erfarenhet, fysisk utveckling och ett brinnande hjärta för orange.
Under sin tid i Enköping bidrog han till lagets framgång, vilket resulterade i en historisk uppflyttning till Herrallsvenskan.
Innan sin tid i Enköping var Viktor en framstående spelare i LIF Lindesbergs ungdoms- och juniorlag. Han debuterade i A-laget i LIF Lindesberg under säsongen 2023/2024 och hans inställning till träning och positiv energi med ett LIF-hjärta av största glans ser vi fram emot hans återkomst.
Tränare Joakim har tidigare uttryckt stor uppskattning för Viktors arbetsmoral och laganda:
"Viktor är den typen av spelare/person som alla tränare och medspelare vill ha i sitt lag. Han jobbar otroligt hårt i alla lägen och sätter alltid gruppen först."
Vi tog pulsen på Viktor om hans tid borta och återkomst:
Hur känns det att vara tillbaka i LIF Lindesberg efter ett år i lumpen och spel i Enköping?
Det känns riktigt bra att vara hemma igen! Det senaste året har varit väldigt intensivt och lärorikt på många sätt så det är skönt att vara tillbaka i LIF.
Vad tar du med dig från din tid i Enköpings HF och deras resa till Herrallsvenskan?
Jag tar med mig massvis med saker men att spela viktiga matcher som är direkt avgörande för om man går upp eller inte är nog det som gjort störst avtryck på mig som handbollsspelare. Det var även roligt att vara med i en miljö där alla drog åt samma håll för att utvecklas och till slut vinna serien.
Hur har värnplikten påverkat dig både som person och spelare?
Jag känner att jag blivit mer strukturerad och disciplinerad som person. Jag har även lärt mig att hantera press och stress på ett bättre sätt än tidigare vilket gjort mig starkare mentalt och det tror jag är något jag kommer ha stor nytta av i mitt målvaktsspel framöver.
Vad ser du mest fram emot under den kommande säsongen med LIF?
Jag har saknat grabbarna i laget så det ska bli kul att komma tillbaka till dem igen och förhoppningsvis vinna massor av matcher tillsammans med publiken i arenan. Det ska även bli riktigt roligt att få Melwin som kollega, jag tror vi kompletterar varandra bra och kan driva varandra framåt på ett bra sätt.
Vilka mål har du satt upp för dig själv och laget den här säsongen?
Jag vill inte sätta för mycket press på oss själva men jag tror att vi har goda chanser att vinna serien med de resurserna vi har, med allt vad det innebär. Med det sagt tror jag vi behöver vara ödmjuka inför uppgiften och är det något jag lärt mig det senaste året så är det att det är svårt att vinna en serie. Det kommer inte av sig självt, och man måste vara riktigt starka tillsammans. På ett personligt plan är mitt mål att utvecklas så mycket som möjligt och att driva laget framåt.
Hur känns det att återvända till hemmapubliken i Lindesberg Arena?
Det ska bli riktigt kul att spela i arenan igen och jag hoppas och tror att det kommer mycket folk och stöttar oss för då blir det ännu roligare att vinna matcher!
Vad betyder det för dig att vara en "superlifare"?
Det känns självklart jättebra att folk ser mig på det sättet, men jag tror också man då har ett ansvar att vara en förebild, men det är ett ansvar jag, tillsammans med många andra gärna tar.
Tränare Elias om återkomsten:
Viktor har jag haft som spelare tidigare och är väldigt trygg med vad vi får. En toppenkille och bra målvakt. Han kommer hem starkare, tryggare – och mer taggad än någonsin.
Välkommen tillbaka, Viktor!
Kommentarer