Välkomna till P9 (2016)
Nu är vi igång med utomshusträningarna i P9 (2016) i LFF.
Är det några nya barn som vill anmäla sig så fyll i formuläret genom att trycka på knappen nedan.
Betalningar med Fritidskortet
22 sep
Betala avgifter med Fritidskortet
5 sep
Öppna träningar vecka 25
15 jun
Nu är vi igång med utomshusträningarna i P9 (2016) i LFF.
Är det några nya barn som vill anmäla sig så fyll i formuläret genom att trycka på knappen nedan.
25 okt, 09:05 0 kommentarer
Nu har kommunen fördelat tiderna för vintersäsongens första period som sträcker sig fram till jullovet.
Vi har fått träningstid på nya konstgräsplanen på Skarpans IP i Berga, tisdagar jämna veckor med start 11:e November kl.17-18.
Vi kommer hinna med tre träningar fram till jullovet Nov 11:e, 25:e och Dec 9:e. Efter nyår hoppas vi kunna öka träningsmängden för att förbereda killarna inför kommande 7-mannasäsong.
Vänliga hälsningar, tränargänget!
30 sep, 19:52 3 kommentarer
Kvällarna börjar bli för mörka på Johannelunds IP och vinteridrotter som handboll, innebandy och hockey mm. har dragit igång.
För att behålla glädjen med fotboll under många år framöver så tar vi nu en paus från fotbollsträningen.
Vi har ansökt hos kommunen om träningstider på konstgräs med belysning både inomhus och utomhus. Förhoppningen är att vi kan börja träna igen under november.
Killarna i laget har gjort stora framsteg som lagkamrater och spelare den här säsongen. De har fått känna på att både vinna och förlora i jämna matcher vilket är en viktig erfarenhet i idrotten och livet.
I sista sammandraget fick vi vinna flera matcher vilket ändå är bästa sättet att avsluta säsongen!
Beröm era killar för en fantastisk säsong och uppmuntran dom gärna att testa andra idrotter vid sidan av fotbollen om möjlighet och intresset finns!
Tack för att vi får träna och följa era killars utveckling!
Vh, tränarna Åsa, Kostas, Henrik och Robert
29 aug, 13:22 0 kommentarer
Hej!
Under september kommer vi erbjuda extra träningar med fokus på spelarens individuella teknik på tisdagar.
Det kommer vara våra unga ledare som tillsammans medCafer från P2017 som kommer hålla i träningarna.
Klockan 18-19 är spelare från P2017, P2016 och P2015 välkomna.
14 aug, 09:46 0 kommentarer
Hoppas alla haft en bra sommar!
Kom ihåg att svara på kallelsen till söndagens sammandrag, även om ni inte kan delta så klicka gärna i ”kan ej” så har vi lättare att göra lagindelningar i förväg.
Första match startar kl.10:00 och sista matchen slutar 15:40, säg till någon av oss tränare ifall ni kommer senare eller behöver gå tidigare.
Alla spelare ska få ungefär lika mycket speltid i vårt lag, i barnfotboll ska fokus vara spelglädje och allas utveckling är lika viktig
Praktisk information enligt nedan:
Matchtröjor delas ut på plats, svarta eller mörka shorts finns att låna för de som vill.
Ta med själva:
Plats: Kia Arena, Tallboda, Linköping
Omklädningsrum: Finns i anslutning till planen.
Kiosk: Det kommer finnas kiosk öppen hela dagen. Hamburgare, kaffe och fika m.m.
Parkering: Förslag på parkering
- Begränsat antal finns i anslutning till planen.
- Ekdungeskolan (ca 400 m gångavstånd från planen)
Kom i god tid till matchstart för att undvika att spelschemat förskjuts.
|
Tis 9/12
17:00-18:00 |
Utomhusträning P2016 LFF
Skarpan 11 manna |