Dela nyhet
Uppstartsträff med spelare P2011
Igår, 13:48 0 kommentarer
Hej,
Igår hade vi lite upptaktssnack i laget. Nedan några noteringar.
Vi kommer i år anmäla två lag till seriespel, ett på nivå Svår och ett på nivå Lätt.
Precis som tidigare år kommer uttagningskriterier vara:
- Träningsnärvaro (och ambition), 67% träningsnärvaro är ett bra riktmärke
- Uppträdande och attityd
- Kunnande
Eftersom killarna nu är ett år äldre och att vi därför kan förvänta oss mer av dem och dem av varandra kommer vi vara striktare speciellt gällande Uppträdande & Attityd. Det är vår ambition att alla ska tycka det är superkul att komma till träningar och matcher, och det är det ett krav vi har på alla i laget att hjälpa till.
I begreppet attityd lägger vi in "Vara en bra, uppmuntrande lagkamrat", "Att vara fokuserad på träning", "Att komma förberedd och i tid". Prata gärna om detta hemma. Vi är ETT HBIF P2011 som behöver varandra på träningarna även om vi i seriespelet ofta kommer spela i olika lag.
Vi kommer ha utbyte både med P2009/2010 och P2012. Aktuella för att träna med de äldre kommer bli kontaktade. Vi kommer efter önskemål från dem börja med tre spelare som är med dem på torsdagar.
Vi kör igång med tre träningar i veckan igen vecka 8, då som tidigare måndag, tisdag, fredag. Kallelser kommer.
Vi kommer i år införa ett "Spelarråd" som kommer få ett extra ansvar i att hjälpa oss tränare att skapa det goa lag vi vill ha och den attityd vi vill se både på träningar och matcher. Detta kommer bestå av Abbe, Zach, Leo, Jacob, Armin och Vilhelm.
Nu kör vi!
//Tränarna
Kommentarer