
VÄLKOMNA TILL P2013
Skärpta restriktioner - för fotbollen gäller detta
26 feb
Inspiration till dig som ledare
23 feb
UEFA Women´s Champions League
9 feb
VÄLKOMNA TILL P2013
17 okt 2020 0 kommentarer
Hej!
idag ses vi på vallen!
glöm inte att anmäla att ni kommer men även om ni inte kommer.
10 okt 2020 0 kommentarer
Hej,
Det har regnat mycket i natt och Billdalsvallen är blöt så vi flyttar till HBA (konstgräset). Vi har 40 barn anmälda och 38 som vi inte hört något ifrån. Vi kommer anpassa träningen efter antal anmälda barn.
Det kommer finnas möjlighet att hämta ut Bingolottskalendrar på träningen idag.
mvh
Ledarna
27 sep 2020 9 kommentarer
Tack alla som deltog i förra årets försäljning av Julkalendrar och Bingolotter som blev en succé! Nu är det dags igen. I samarbete med Folkspel kommer HBIF att sälja Bingolottos Julkalender och Uppesittalotter till Bingolotto 23/12.
Obligatoriskt
Varje spelare får fem Bingolotto Julkalendrar som är obligatoriska att sälja för föreningen, julkalendrarna säljs för 100kr/st.
Vi kommer att hämta ut kalendrarna fredagen den 2/10 och ni behöver innan dess ha swishat 500kr.
Skulle någon spelare mot förmodan inte vilja sälja lotter, har man möjligheten att istället "köpa sig fri" mot kostnaden av 275 kr.
Alltså, swisha 500kr alt 275kr till 0708800294 (Tomas Lindberg) senast den 1/10 och glöm inte att skriva ditt barns namn!
Kalendrarna kommer att finnas för upphämtning av er vid två träningstillfällen 3/10 och 10/10.
Valfritt
Brukar du och/eller tjocka släkten sitta uppe och spela Bingo den 23 december? Slå två flugor i en smäll och köp/sälj Uppesittarlotter genom HBIF och tjäna 20 kr/lott till lagkassan.
Vi kommer att meddela Jeanette den 12/10 hur många Bingolotter vi önskar till vårt lag. Det finns enkellotter (100kr), dubbellotter (200kr) och premiumlotter (300kr) att sälja.
Uthämtning av lotterna gör vi måndagen den 26/10.
Alltså, sms:a och meddela oss hur många lotter du vill ha samt swisha kostnaden för dessa senast 11/10.
Stort tack för ert samarbete och värdefulla stöd för våra spelare i Hovås Billdal IF!
Hälsningar
Ledarna i F/P 2013
25 sep 2020 0 kommentarer
Hej!
Vilka fotbollskämpar vi har!
De utvecklas enormt fort och det känns att barnen blivit äldre. De är mera trygga som grupp och har fått bättre kontroll på sin kropp, boll och även knopp. Kul att se alla olika starka viljor, slitvargar, de som inte ger upp och de som tycker fotboll är ett kul ställe att träffa kompisar. Allt är lika viktigt och bra!
Vi hoppas få till en bra gruppuppdelning framöver för att ännu mer öka trygghet och skapa tajta grupper. Att dela upp per skola var ett försök till Covid-19 korrekt uppdelning. Men det är inget vi tänker som en permanent lösning.
I oktober kommer vi få ny träningstid, vi kommer träna efter lunch några lördagar innan vinteruppehållet.
Vi tycker det är kul och viktigt att barnen får möjlighet att testa på många olika idrotter. Så strax innan höstlovet har vi avslutning för att dra igång igen till våren.
Eftersom vi inte har fått spela några sammandrag p.g.a. ni vet vad, så skall vi försöka se till att det blir mycket matcher, för de som vill, de sista träningarna.
Kallelser till nya träningstiden och höstavslutning kommer asap!
Ha det gott!
/Ledarna F och P 2013
PS. All kioskverksamhet och andra föräldra-uppdrag har varit på paus i vår. Så nu får vi visa muskler på byggdagen!
In och anmäl er, se kallelsen i appen!
21 aug 2020 2 kommentarer
Nu kör vi igång igen!
Vi delar in pojkarna efter skolor nu i höst. Läs hela nyheten för att hitta er samlingsplats!
Mvh Ledarna!
lör 13/3
14:00-15:00 |
Träning F13
HBA (Konstgräset) |
lör 20/3
14:00-15:00 |
Träning F13
HBA (Konstgräset) |
lör 27/3
14:00-15:00 |
Träning F13
HBA (Konstgräset) |