Prenumerera
Höstförsäljning
26 aug, 15:59 1 kommentar
Hej,
I våras flaggade vi för att det under hösten kommer säljas Newbody och nu är det dags att dra igång!
Det har också kommit in önskemål om ett annat alternativ då vissa precis sålt eller säljer Newbody för annat lag/förening, så därför öppnar vi också för möjligheten att istället sälja en annan strumpa som kommer från Bambusa.
Båda dessa är relativt lättsålda om man frågar runt lite hos släkt, vänner och kollegor. Vi siktar nu på att göra ett bra jobb gemensamt så täcker vi förhoppningsvis höstbetinget för samtliga samtidigt som vi kan gå in i kommande säsong med ett litet kapital i kassan.
Hur gör vi?
Förslagsvis väljer man en aktör att sälja via och kommunicerar ut till alla vi känner i alla möjliga kanaler! Vill man så får man sälja från båda, hojta isåfall bara så jag har lita koll.
Jag kommer under kvällen mejla ut två informationsmejl, ett med villkoren & säljmaterial för Newbody och ett med liknande information för Bambusa.
Nu kör vi så det ryker!
Hälsningar,
Frida
Kommentarer
Helena Modig 7 sep, 22:20
Hej,
I mailet som skickades ut angående försäljningen av NewBody skrev vi att man behövde sälja minst 13 paket för att nå säljbetinget på 450 kr per barn. Det antalet gäller om man säljer produkter som har en genomsnittsförtjänst på 37 kr. Vissa produkter har en högre förtjänst per sålt paket och då kan man nå säljbetinget redan vid 10-11 sålda paket. Säljer man däremot enbart produkter som har den lägsta förtjänsten på 30 kr per sålt paket så behöver man sälja 15 paket. Förtjänst per produkt kan man se på Newbodys webbshop/hemsida samt i tidningen. Vi ber om ursäkt för att detta inte framgick mer tydligt.
Bra kämpat med försäljningen! 😀