Godkänn kakor
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
För att få en lättare administration vill vi att ni använder SWISH enligt följande:
Här är våra SWISH-konto:
123 099 6108 = allmänt Klubb-konto
Swish vid köp av korv och i kiosk
och allmänt Swishkonto för klubben.
Skriv "Kiosk", "Korv", Hyra i meddelanderutan!
Helst minsta belopp 50:-
123 579 9697 = Medlemsavgifter
Swish för medlemsavgifter, lotterier.
Skriv medlemsfaktura-nr "Axxxx" i meddelanderutan.
Vid lotteri: Skriv "Lotteri i meddelanderutan.
123 573 1385 = Loppisförsäljning
Swish för Yngsjö IF loppisförsäljning.
Skriv "LOPPIS" i meddelanderutan.
123 642 7520 = Inträde
Swish vid matchinträde 50:-
och vid sommarloppis 20:-
Skriv "Entre" i meddelanderutan!
Vid lotteri: Skriv "Lotteri i meddelanderutan.
----------------------------------------------------------------
Du kan även scanna in QR-koden för
Kiosk, Korv, Entré, Medlemsavgift, Lotteri, Hyra på respektive plats.
----------------------------------------------------------------
Kontanter kan användas vid alla våra aktiviteter.
----------------------------------------------------------------
Karta till Yngsjö idrottsplats
GPS-koordinater: 55.8814016,14.2268442
Pluskod: V6JG+HP Kristianstad Ö
Eller sök på "Kärleksgatan 4, 29672 Yngsjö".
Använder er förening Svenskalag.se? Då är Svenskalag-appen ett måste!
Svenskalag.se-appen är för dig som är spelare, ledare, förälder, styrelsemedlem eller anställd i en förening eller ett lag som använder Svenskalag.se.
Använder er förening Svenskalag.se? Då måste du ladda hem denna app!
Funktioner för ledare och kansli
• Nyhetsflöde
• Fyll i närvaro
• Se vilka som kommer på träningen
• Svara på kallelser
• Kontaktbok
• Se vilka som betalt medlemsavgiften
Funktioner för spelare och föräldrar
• Nyhetsflöde
• Svara på kallelser
• Kontaktbok
Så kommer du igång med appen.
1. Installera appen i din mobil
2. Sök på den/de föreningar som du är med i
(Yngsjö IF)
3. Logga in med samma uppgifter du använder för att logga in på föreningens hemsida
Självklart kan du vara inloggad i flera lag och föreningar samtidigt i appen.
Frågor? Mejla support@svenskalag.se eller ring 011-16 23 00.
1946 bildades Yngsjö IF och den 27 augusti 2016 firade föreningen 70 års jubileum.
Stig-Roland Olsson som kom till föreningen -63 berättar att på den tiden fick nästan alla som spelade fotboll jobb på Malmbergs och så även han.
- Jag kommer ihåg att det var en spelare som kom till oss och var bagare, men han blev omskolad till att bli VVS:are så att han också kunde jobba på Malmbergs, berättar han.
- I början av 90-talet gick seniorlaget genom seriesystemen och var som bäst säsongerna 91-92 då de under ett och ett halvt år spelade i division 2. Att de efter ett halvår -92 blev degraderade beror på att serierna då skulle göras om och man spelade vår- och höstserie det året.
Under dessa åren arrangerade klubben även flertalet jippomatcher och det är också en av dessa matcher som har gett klubben ett fantastiskt publikrekord. Hela 4300 åskådare kom till Yngsjö Idrottsplats 1994 för att se dansbandslaget möta Radio Kristianstad.
- Det var så mycket folk att vi fick dra in linjerna på planen och spela på mindre plan, berättar Stig-Roland och lägger till att då var det så mycket publik att vi till och med kunde göra vågen.
Välkomna till Yngsjö IF
Emblemet är blåvitt.
MatchställI Yngsjö IF
Vi vill att samtliga lag har liknande matchställ.
Detta för att öka klubbkänslan. Emblem ska finnas med.
Tröjor: Vita
Byxor: Vita
Strumpor: Vita
* I ungdomslagen kan tröjan ha blåa inslag.
Alternativfärg: Svart/svart/svart.
Originalet förvaras på Riksarkivet i Arninge
BILDANDET AV YNGSJÖ IF
Den 26 maj 1946 är ett klassiskt datum i Yngsjös historia.
Då togs, på ett allmänt sammanträde, beslutet att bilda Yngsjö IF. Dokumentet vi ser är den anmälningsblankett som skickades in till ”Svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund den 23 juli samma år”, idag kallat Riksidrottsförbundet. Ansökan är undertecknad av föreningens första ordförande Gösta Jönsson och dess första sekreterare Harry Hellberg. Noterbart är att man förutom fotboll, även ämnade att ägna sig åt gymnastik och orientering. Det totala antalet medlemmar var 53 stycken.
Det bör i sammanhanget tillägas, att det funnits en föregångare. Redan under 1930-talet finner man ett lag spelandes under namnet Yngsjö IF. På den tiden använde man sig av en bristfällig plan, strax öster om själva byn intill Saltsjöbadsvägen.
Text: Johan Lundin
KRISTIANSTADSBLADET Kristianstad • Artikeln publicerades 11 december 2017.
Kenth Olsson minns Yngsjös fotbollsbragd
Alla har hört talas om Yngsjömordet. Ortens fotbollsbragd är inte lika känd, men nu har Yngsjösonen och historikern Kenth Olsson tecknat ner Yngsjö IF:s historia. – Kapitlet tog nästan tre år att skriva men så grottade jag också ner mig rejält.
Boken ”Åhus och Yngsjötraktens historia” släpptes nyligen. En bok på 320 sidor, fördelade på 43 kapitel med sammanlagt över 200 bilder, foton och kartor. Huvudsyftet med boken har varit att samla ett ansenligt antal historiska texter om framför allt Åhus- och Yngsjötraktens förflutna.
Målsättningen har varit enkel.
– Jag vill på ett populärt sätt berätta om människor och händelser – i krig och fred – som gått före oss och bidragit till historien, säger Kenth Olsson, som jobbat med boken under 16 år.
– En del har jag skrivit om tidigare men mycket är också helt nytt.
Som kapitlet om Yngsjö IF:s historia. För första gången nedtecknad och samlad på ett och samma ställe. Ett kapitel som fått namnet ”Fotbollsbragderna i Yngsjö”.
– Jag har intervjuat många människor från den här tiden men framför allt så har jag suttit och läst Kristianstadsbladet via mikrofilm på Stadsbiblioteket.
Kenth Olsson växte upp på Kärleksgatan 35. En bra utspark från Yngsjö idrottsplats.
Hans föräldrar, Stig ”Bagarn” och Asta Olsson, fick tre barn.
Alla spelade fotboll i Yngsjö IF.
Och alla utom Kenth vann serien.
– På min tid rankades vi som kommunens sämsta lag ett år. Så illa var det, säger Kenth, och skrattar.
Kenth var en hetlevrad målvakt som reagerade lika snabbt som han agerade. I en match mot Vinnö IF slog han Janne Hörberg – och fick tre månaders avstängning.
– Inte så klokt. I dag hade det förmodligen blivit flera år.
Det blev en kort karriär. Efter ett par år i Yngsjös A-lag värvades Kenth till Vilan BoIF för att ersätta Conny Larsson 1981.
– Jag spelade vårsäsongen innan en knäskada satte stopp. Och därefter la jag ner karriären för att satsa på studierna.
Yngsjö IF, bildad 1946, gick från ett klassiskt ängagäng till att bli kommunens bästa fotbollslag i slutet av 80-talet och början av 90-talet. Resan gick från sexan till tvåan på fem säsonger.
En prestation utöver det vanliga.
– Några faktorer och personer var viktigare än andra för den resan, säger Kenth Olsson, och räknar upp eldsjälen Stig-Roland Ohlsson, tränaren Christer Lindgren men framför allt så lyfter han fram ett pojklag.
Killar födda 1963-65 (Alf Olsson, Göran Sundholm, Stefan ”Lillen” Olsson och Richard Andersson för att nämna några) och som alla inledde karriären i Yngsjö IF.
– I tonåren värvades de till Mjällby, Bromölla och Kristianstad men sen kom de tillbaka och gjorde under några säsonger Yngsjö IF till kommunens bästa lag.
Vilket uppmärksammades. På hemmaplan spelade Lasse Sigfridsson in en kampsång.
Utanför kommunen bjöds klubben in till Tipsextra.
Den fanns med på Stryktipskupongen.
Och så kom Blackburn Rovers på besök. Närmare bestämt sommaren 1991.
Yngsjö IF krigade sig till 0–0.
– Förmodligen klubbens bästa match genom tiderna, säger Kenth Olsson.
Fyra år senare vann Blackburn, som första klubb, Premier League.
– Många gånger var det fler åskådare på matcherna än vad byn hade invånare, säger Kenth.
1994 kom det till exempel 4 300 åskådare för att se dansbandslandslaget (med flera av landets ledande dansbandsorkestrar) möta Radio Kristianstad.
Även Inge Danielsson har spelat på Yngsjö idrottsplats – närmare bestämt 1966 i en jubileumsmatch mellan Yngsjö IF och Ifö/Bromölla. Gästerna vann med 6–0 och Inge Danielsson gjorde mål men imponerade inte på Bladets reporter som skrev:
”Är Inge Danielsson slut som fotbollsspelare?”
Knappt fyra månader efter jubileumsmatchen debuterade Inge Danielsson i landslaget.
Resten är, som man brukar säga, fotbollshistoria.
I EM-kvalet borta mot VM-trean Portugal samma höst vinner Sverige med 2–1 efter två drömmål av Inge Danielsson som blir ”Inge Guldfot” med hela svenska folket.
– Jag skriver inte ut vem reportern var, säger Kenth och skrattar.
Precis som sin far, Stig ”Bagarn” Olsson, har Kenth ett ben i Yngsjö IF.
Det andra i Åhus IF.
– Möttes klubbarna i Alliansen skrek farsan alltid: ”Heja Yngsjö, heja Åhus. Heja Åhus, heja Yngsjö.” Det gällde att gardera sig, säger Kenth och skrattar.
Prestige är bara förnamnet.
– Derbymatcherna hade ett snitt på 700 åskådare, säger Kenth, som självklart bjuder på sin ”Drömelva” – med spelare som representerat Åhus IF eller Yngsjö IF genom tiderna.
– Tänk om man kunde fått skåda denna legendariska uppställning på en fotbollsplan i dag.
Det vimlar av smeknamn i boken. Kjell ”Slim” Jönsson, Gunnar ”Gäddan” Olsson, Stig ”Biffen” Hartwig för att nämna några.
Kenths pappa kallades ”Bagarn”.
Ett smeknamn han själv fick ärva.
– Det var egentligen helt galet. Pappa var bagare under sex år på Carlssons Bageri men jag har aldrig bakat i hela mitt liv.
I dag följer Kenth klubben med hjälp av Bladetsporten. Och så kollar han med jämna mellanrum till ett av pojklagen.
Ett lag som tränas av lillebrorsan Affe.
– Det är trevligt och så passar jag på att hälsa på mamma som bor kvar på Kärleksgatan, säger Kenth, som inte tror att Yngsjö IF kan upprepa resan i framtiden.
– Det skulle vara som att ha sju rätt på Lotto flera veckor i rad. Nä, det finns inte på kartan. Den tiden är förbi.
-------------------------------------------------------------------
Så här jobbar Kristianstadsbladet med journalistik Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies