Godkänn kakor
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
28 apr 2016
Tommi har varit igång igen, nu med en fantastisk sammanfattning av B-lagets säsong, tusen tack!
B-laget säsongen 2015/2016
… eller resan från division 2 Östra
till division 1
Med förutsättningen från tidigare säsong att Herrar division 2 Östra är en fantastisk serie med många bra lag startade säsongen för klubbens B-lag med några träningsmatcher och försäsongsträning redan tidigt under september månad.
Tidigare säsong va en resultatmässigt bra säsong där vi trots dåliga förutsättningar med få spelare, många matcher utan ordinarie målvakt och tuffa bortaresor presterade en fin 6:e plats med bara 4 poäng upp till kvalplats. Några bottennapp blandades med fina insatser både på hemma och bortaplan.
Till denna säsong sattes målet redan i augustistarten att laget skulle vara med och slåss om platserna i kvalet till division 1. Att vi skulle nå till toppen ansåg vi som en tuff uppgift men någonstans därunder.
För er som inte vet är B-laget i klubben där det blandas spelare från A-laget och Herrjuniortruppen. I A-laget är det en handfull spelare som spelar ordinarie i B-laget och dessvärre inte ännu fått ta en plats i ordinarie uppställning. Dessutom kan skadade spelare få spela någon match i B-laget om man inte kommit tillbaka helt för att spela i Allsvenskan. Från juniortruppen är det dels spelare som är överåriga men inte kommit med i A-lagstruppen och dels spelare som är ”up and coming” från våra egna juniorlag. Om det är få spelare tillgängliga från A-laget så blir det fler spelare från juniortruppen. Om tränarstaben inte anser att tillräckligt många juniorer är mogna nog så spelar man med färre spelare än tillåtet.
Om det är motsatt dvs. att det finns för många spelare att tillgå så skapas en konkurrenssituation där dagsform avgör.
Även inför årets säsong så skapades trupper på ovanstående sätt. B-laget är alltså inget lag som tränar regelbundet tillsammans och därför kan det till en början saknas endel av lagspel och kontinuitet. Men med säsongen så skapas en egen tradition och spelarna som spelar flest matcher blir vattenbärare när laget presterar och utvecklas tillsammans.
Ordinarie HJ-tränare sköter laguttagningen till B-laget i samråd med A-lagstränaren. Under säsongen 2015/2016 har laget coachats av Tommi Rönnholm i 95% av matcherna. När Tommi coachar har han hjälp av spelarna till stor del och inte minst Sebastian Johansson som med sin rutin agerar som assisterande tränare på planen. De matcher när Tommi inte kan vara med så har Sebastian täckt upp. Med oss har vi nästintill också alltid Sandra Lindroos som är utbildad fysio, välmeriterad bussförare för laget och framförallt bidrar med glädje, leenden och alltid håller humöret uppe på vägen hem från bortamatcherna när vi traditionsenligt stannar till på matrestauranger i mellansverige.
Träningsmatcher
Uppladdningen startades med några träningsmatcher. Redan den 18:e augusti hade vi bjudit in Lidingö SK (division 2 norra) till match hemma i Idrottshuset. Vi plockade med många juniorer som tränat bra och blandade upp med några rutinerade B-lagsspelare. Det visade sig att vi kommit en bit längre redan då i uppladdningen och träningen. Vinsten skrevs till 33-21. Redan här stod det ganska klart, att Lidingö som var topptippade för den andra division 2-serien, var ett bra lag men att division 2 norra förmodligen var aningen svagare än vår division 2 östra serie.
A-laget spelade en träningsturnering ute i Tyresö under den första helgen i september. Tyresö tränare och Mats Kardell kom överens om att spela med föreningarnas B-lag i inledningsmatchen och därför mötte vi Tyrold redan på försäsongen. Matchen va jämn och många duktiga spelare på planen fick chansen. Slutresultatet skrevs till 29-28 i vår favör.
I den sista träningsmatchen åkte vi till Solnahallen för att match mot ytterligare en division 2 norra motståndare, AIK. Inför matchen kollade vi lite på elitmatch då Ricoh träningsspelade. Mot AIK hade vi återigen tagit in många spelare och alla fick speltid naturligtvis. Vår bredd visade sig klassen starkare än AIK. Matchen va inte särskillt välspelad och väldigt typisk en försäsongsmatch. Försvaren var inte alls på tå och under 60 minuters matchspel räknades nog till minst ett 30-tal tekniska fel. Matchen slutade i alla fall med vinst med hela 35-30.
Höstsäsongen 2015 - Herrar division 2 Östra
I Herrar division 2 östra blandas lag som är så kallade B-lag med vissa starka A-lag från mellansverige, Mälardalen och Dalarna. Seriestarten skedde den 27:e september på bortaplan mot Hallstahammar. Hallstahammar rankas som seriens klart bästa lag och kommer bli en svår nöt för samtliga lag både hemma och borta. Det hjälper föga när vi kommer till spel helt utan juniorer och endast 7 utespelare. Dessutom blir Tobias lite halvskadad redan på uppvärmningen. Men vi visar i första halvlek att liten är stark. Hallen är trång, publiken högljudd och domarna dåliga. Men vi leder i halvtid efter en fantastisk insats av vår målvakt för dagen Christoffer Lunde (utsedd till matchens lirare). I andra halvlek börjar kondition och byten ge resultat för Hallstahammar men vi kämpar och sliter hela matchen. Vi är ikapp i slutet av halvleken men till slut kommer ett sista ryck och slutresultatet skrivs till 29-26.
Efter detta väntade ett tufft derby mot Huddinge på hemmaplan. Samma dag spelade A-laget på bortaplan mot Skånela. Några av spelarna åkte från Märsta för att hinna spela med oss. Men de hann nätt och jämnt till andra halvlek. Detta gjorde att vi spelade med juniorer för första gången. Martin Selander kom in och gjorde sitt första mål och Olle Ahlén spelade hela första halvlek på högerkanten. Ändå ledde vi knappt i halvtid. I andra halvlek med lite förstärkning kunde vi rycka ifrån.
Tredje matchen blev ett riktigt bottennapp. En söndageftermiddag i Norrköping fick vi möta ett lag kryddat med gamla elitspelare som vi inte alls va beredda på. Vi låg under med 8 mål i halvtid och gjorde en heroisk andra halvlek och tog in till slutresultatet 32-30. Trots allt förlust.
Efter detta blev det nätt vinst på hemmaplan mot Tuna. En tråkig målsnål match med mycket kamp. 25-23.
Bortamatcherna såg ut att bli vårt problem precis som A-laget under hösten. Lite symtomatisk när vi kommer till Västerås med ett mycket starkt lag. Många A-lagsspelare hade vilats och vi kunde styra matchen men lyckades inte få stopp bakåt. 30-30 va vi inte nöjda med.
På hemmaplan är vi däremot bra och när Hallstahammar kom på besök va det bara ett lag på banan. Vid detta lag började vi vänja oss vid att göra runt 30 mål per match och denna gång slutade med hemmaseger 30-17.
Kommande bortamatch föreföll det sig som det återigen blev ett problem med försvarsspelet. Vår lagkapten Fredrik Andreasson skadade ljumskarna veckorna innan och agerade coach i Tommis frånvaro. Tyvärr blev det en blytung förlust i stora fina Rosvalla inför nästan 300 åskådare med 38-28. Detta var det mesta vi släppte in på hela säsongen.
På hemmaplan däremot var vi konsekventa. Kommande hemmamatch besegrades LIF Blå med hela 30-16. Deras juniorlag i division 2 hade inget att sätta emot när vi växlade upp.
Den långa bortamatchen mot Borlänge blev en tuff historia. Flera spelare va halvsjuka och samtidigt spelades en A-lagsmatch som gjorde att vi helt saknade vänsterhänta. Vår högersida blev lidande och Borlänges två stjärnspelare på vänstersidan hade julafton på V6-V9 med 13 respektive 10 mål vardera. Vår målvakt va även han sjuk och varvade snytnäsdukar med Alvedon. Han hade kanske totalt bara en handfull räddningar på hela matchen. Totalt sett får vi vara nöjda med en resultatet 32 lika.
Efter detta var det dags för toppmatch på hemmaplan mot Tyrold. Till denna match var vi tvungna att ställa över Dante Lindén som gjort 8-10/match senaste matcherna. Detta gjorde att vi tyvärr inte rådde på motståndarna och föll med 24-30.
Ljungsbro borta spelades sedan en sen söndagseftermiddag i deras trånga lilla hall ute på landet. Att flera år haft extremt lätt för just Ljungsbro är ett mysterium. Många av lagen hade förlorat mot Ljungsbro och de var i serieledning tidigt på hösten. Vi spelade till oss 2 poäng med 32-26 genom en starkt lagarbete och många fina individuella insatser.
Sista matchen innan juluppehållet spelade vi mot jumbon Falun hemma i idro. En avslagen match mellan två ojämna lag där vi var starkare. 32-20.
På grund av att vi flyttade kommande bortamatch från 20:e december till februari så blev juluppehållet långt. Dessutom spelades Junior-SM den 9-10 januari vilket gjorde att det blev uppehåll i division 2.
Vårsäsongen 2016 - Herrar division 2 Östra
Vid juluppehållets slut skrev ett par nyförvärv på klubben. Flera av dessa var till för att styrka upp B-lagets trupp. Bland dessa nämns gamla Roger Järeholm och Emil Koplimaa som är gamla Tumbaprofiler. Månz Möller som tränat med oss under hösten skrevs över liksom Henrik Pujol men dem spelade bara någon match var. Korab Selmanaj (tidigare Hammarby-Cliff) hade hittat intresset för handbollen igen och efter kontakt med Sandra och Tommi så skrev han på.
Vi startade vårsäsongen med två toppmatchen mot Ljungsbro (hemma) och Tyrold (borta). På hemmaplan mot Ljungsbro återupprepade vi bortavinsten och med några av våra nyförvärv på banan kunden vi vinna ganska enkelt med 32-25. På bortaplan blev det tuffare. Trots att Tyrold inte hade med alla sina tyngsta spelare utan massor av duktiga juniorer så lyckades de skaka oss ordentligt genom att besegra oss med 35-32.
Vårsäsongen innehöll sen ett flertal matcher där vi var starkare än motståndarna. Lite före vår storebror A-laget fann vi även nyckeln till 2-poängare på bortaplan. Borlänge på hemmaplan va betydligt enklare än borta, seger med 37-20. LIF Blå borta besegrades med hela 39-23.
Efter detta kom vi till säsongens monsterhelg. P g a den flyttade matchen mot Falun så spelade vi lördag, söndag och tisdag samma helg. Samtidigt gjorde vi en liten blunder när vi glömde att matchen mot Falun va flyttad och tog en icke spelbar målvakt i Korab Selmanaj till Dalarna. Vi kom på detta när vi kommit fram och han fick naturligtvis inte spela utan satt på bänken som ledare. Tråkigt, onödig resa för honom. Men en bra match med vinst, 2 poäng och + 28 i målskillnad. Resultatet skrevs till hela 44-16.
På hemmaplan mot Nyköping under söndagen fick vi problem. Det visade sig att de var starkare och trots tre röda kort på bortaspelarna så förlorade vi med 27-32.
Felix Sjöstrand som varit en av stöttespelarna hela säsongen gjorde sin sista match för säsongen mot Katrineholm borta på tisdagen. Skönt då att vi fick en seger på det för dagen superhala trägolvet i Duveholmshallen. Trots allt var detta fettisdagen och motståndarna bjöd på semlor till alla i omklädningsrummet efter matchen.
Efter detta vann vi åter två matcher, mot Västerås hemma med 29-20 och Tuna borta med 29-26. Vid detta lag hade vi vunnit många matcher och hade häng på kvalplatserna. Ovanför oss fanns Tyrold, Ljungsbro, Hallstahammar och Nyköping.
Vi fortsatte i vinnarhålet och slog Norrköping på hemmaplan ganska lätt med 32-17 och i derbyt mot Huddinge hade vi inga större problem heller. Länsvägsderbyt kommer ta många år innan lillebror slår storebror. 35-27.
I den sista matchen mot Hallstahammar blev det väldigt dramatiskt. Ljungsbro hade tappat i serien och vi slogs med Tyrold om kvalplatsen. Då Tyrold förlorat under sista spelomgången så räckte oavgjort för oss för att ta över tredjeplatsen.
Första halvlek är ojämn. Hallstahammar har varit det bästa laget i serien och är klara serievinnare. I första halvlek spelar de skjortan av oss och det står 11-18 i paus.
I andra halvlek får vi ny energi. Vi snackar i paus om att vara mer aggressiva, våga chansa lite och trycka på. Det ger utdelning och vi gör en fantastisk andra halvlek. Vi knappar in och är ikapp på 28 lika vid 28 minuter in i andra halvlek. 59.41 får en halvmarkerad spelare på ett skott i första krysset som ramlar in. Vi tar timeout men lyckas inte få in en kvittering. Förlust på hemmaplan med 28-29.
Vi slutar på fjärde plats i serien, en poäng under kvalstrecket. Men då Tyresö IF i Allsvenskan tvingas kvala så väljer man att ge kvalplatsen till oss.
Kvalspel och avancemang
I Semioff får vi möte tvåan i division 2 norra, Täby HBK.
Med två gladiatorer och välkända senioren Anders Bristedt i laget tillsammans med en del yngre förmågor har de skördat stora framgångar mot lagen från Norrland och norra Stockholm. På hemmaplan känner lagen på varandra en aning. Vi i Tumba släpper aldrig riktigt på handbromsen och därför orkar Täby hänga med i stort sett hela matchen. En del känslor och nervositet fanns hos våra yngre där pressen började komma. Till slut vann vi ändå med 31-27. Till kvalmatcherna nyttjade vi de bästa spelarna som va tillgängliga från A-laget. Micke Åström med sin rutin blev en trygghet när det behövdes. Han blev utsedd till matchens lirare i flertalet av matcherna som han spelade.
På bortaplan släppte vi aningen mer på handbromsen. Detta gjorde att Täby inte orkade hänga med och siffrorna blev större. Vinsten skrevs till 32-24 på bortaplan och vi kvalificerade oss för direkt off mot Örebro i bäst av tre matcher.
Örebro hade vi mött i division 2 föregående säsong. Denna säsong hade de legat i botten av division 1 norra. Att utmana ett lag är alltid spännande när det är deras plats som står på spel. Vi tog oss an utmaningen och första matchen spelades hemma den 10:e april inför ett välfyllt Idrottshuset. Detta var också den enda matchen som vi tog entré under säsongen, samtliga övriga hemmamatcher har det varit fri entré.
Även här var det lite nervositet, säkerligen inte bara från vår sida. Kenan Bektesevic som gjort många mål under säsongen gick mållös från denna match vilket var mycket ovanligt denna säsong. Likaså motståndarnas notoriske målskytt Victor Spennare. Symtomatisk att just dessa möttes på vår V9 och deras H9. Samtidigt fanns det ett annat par på vår vänsterkant och Örebro högerkant, Linus Pellas och Johan Bååk som hade julafton. Pellas med 12 mål och Bååk med 9. Trots att vi inleder matchen bra med 2-0 så är det Örebro som har ledningen i paus med 13-11. I andra halvlek visar vi dock upp klass och kör ifrån Örebro ordentligt. Vi vinner hemma med 30-22. 1-0 i matcher till oss.
Lördag eftermiddag och dags för match två i Örebro Arena. Många tillresta bortasupporters och idag kan vara dagen då vi tar oss till division 1.
Vi inleder starkt i matchen. Från hemmamatchen har vi fått ett bra flyt i spelet. Vi har hot på samtliga positioner men just idag är Dante Lindéns stegisättningar för svåra för Örebro. Vi spelar många spel för detta och använder samtidigt våra stora spelare i försvaret. Vi gör en fantastisk första halvlek och leder i paus med 17-12.
I andra halvlek inser vi att vi är nära och allt låser sig totalt. Vi får en total blackout och när ingen tar ansvar framåt och Dantes anfallsspel inte längre fungerar så får vi problem. Örebro plockar in mål för mål och till slut hinner de förbi precis innan slutsignalen. Det blir en extremt tung förlust med 24-23. 1-1 i matcher.
Sista matchen spelas en onsdagskväll borta i Örebro. Även denna gång är publiken på plats. Tillsammans med hemmapubliken skapas en bra ljudkuliss och det är häftig inramning precis som det ska vara. Att spela en avgörande kvalmatch är få förunnat.
Till sista matchen tog återigen Micke Åström med och Mats Kardell från A-laget fick täcka upp för Tommi som var bortrest.
Att spela tre matcher kan vara tufft med för oss blev det en resa där vi kände att vi va starkare. Då blir det alltid enklare. Vi kollade på video för att läsa Örebro flera gånger under serien. Nervositet och riktiga låsningar i spelet finns med i serien men i den tredje matchen släppte allt. Inga spärrar ingen, nervositet. Bara full fart!
Örebro fick aldrig någon riktig chans denna gång. Redan efter 5 minuter står det 5-1 till oss. När Örebro tar sin andra timeout vid 21 minuter står det 16-8 och resultatet 22-9 i paus är mäkta imponerande. Andra halvlek blir egentligen bara en transportsträcka till slutet som skrivs till 36-22. Förkrossande siffror! Klara för division 1 kommande säsong.
Sammanfattning
Tidigt sattes målet att nå kvalspel. Att vi sedan uppnådde detta genom en fjärdeplats spelar mindre roll i efterhand. I kvalspelet totalt så vinner vi 4 av 5 och förlusten kommer efter ledning i paus med 5 mål.
Höstsäsongen var lite skakig med mindre spelare och tufft på bortaplan precis som A-laget. Att vi började vinna har delvis med skicklighet hos spelarna och även i trygghet i att alla spelare som åker med kan leverera. Ingen är med för skojs skull. Trots allt har vi haft fler spelare att tillgå i år än föregående säsong. Samarbetet med A-laget har också fungerat mycket bättre och förutsättningar med träningar har blivit mycket bättre under våren. Träningstruppen har tidvis varit till och med för stor men om man ska välja så är det ju faktiskt en bättre situation än den motsatta.
Under våren har vi haft fantastiskt roligt med många roliga bortamatcher, sköna poäng och bra tugg i bussen och på matställen på hemvägen.
I truppen har vi haft många tongivande spelare men statistiken säger att våra juniorer Kenan Bektesevic och Johan Larsen spelat flest matcher. Kenan med hela 28 matcher denna säsong. Sebastian Johansson har varit med under de flesta matcherna och när han inte spelat så har han hjälpt till på bänken. Förstårsjuniorerna Martin Selander och Olle Ahlén har också fått speltid i över 20 matcher liksom vår lagkapten Fredrik Andreasson.
Dante Lindén kom in under hösten och blev säsongen målkung med totalt 129 mål på 19 matcher. Ett snitt på nästan 7 mål per match. Kenan tvåa med 120 mål. Felix som liksom föregående säsong åkte på en långresa under våren va med under hösten och hann med 93 mål på 19 matcher.
Till nästa säsong blir det ny coach som styr laget genom svåra och tuffare uppgiften i division 1 norra. Samtidigt ska vi komma ihåg att flera juniorer bli mognare och kan fightas om platser i B-laget och de som spelat i år blir ett år äldre och klokare. Till septembers seriestart kommer B-laget åter komma fullt taggade för nya motståndare!
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies