Dela nyhet
Hammare och spik...
2 jun, 06:08

...kanske inte är det vi använder men vi kan lova att lagbygget inför nästa säsong är i full gång. Det handlar inte bara om att sätta ihop en trupp med tränings- och tävlingssugna vinnarskallar, såväl handboll som fys behöver tas om hand redan nu.
Att träna handboll är just nu en utmaning då A-hallen i Idro renoveras. Vi har löst utmaningen genom att åka ett par mil i riktning Nynäshamn och stanna vid Sunnerbyhallen i Sorunda. Det här är en hall där flera av våra spelare inlett sina karriärer men det är också en hall som vi har andra fina minnen från. I fjolårets gruppspel i Svenska Cupen såg vi till att Allsvenska Eslöv fick åka hem med en förlust i bagaget.
Imorgon står det fys på programmet och då inleder vi i Idro och kör första halvan tillsammans med vårt grymma lag i parahandboll, Härs och Tvärs. Alltid lika kul med samarbete mellan lagen.
"Bara" ett drygt kvartal innan avkast i serien!
/Jocke