Dela nyhet
Tung förlust i slutsekunderna
21 dec, 21:06 0 kommentarer
Tidigt i matchen mot H43 Lund fick man känslan att matchen skulle leva in i slutsekunderna, så blev det och pendeln slog tyvärr åt fel håll.
Det blir inget ryck
Matchen är väldigt jämn från start, lagen följs åt till 10-10 men vi har haft ett par frilägen där vi inte fått in bollen. Efter en kvart lyckas vi ändå få till ett miniryck och ta ledningen med två men åker sen på en tvåa. H43 jobbar sig tillbaka till likaläge vid 14-14 men vi sätter halvlekens sista två mål och kan gå till halvtid i ledning med 16-14.
Tufft i offensiven
Andra halvlek är den första lik, H43 hämtar in vår ledning men vi tar en ny tvåmålsledning och ser starka ut. H43 börjar göra det svårt för oss framåt och sätter tre raka och bygger sedan på tilldelning med 25-23 efter knappa kvarten. Vi har det fortsatt tufft framåt men Olle håller oss kvar i matchen med sitt målvaktsspel och vi kan kvittera med tio kvar, 28-28. Matchen står och väger, 31-31 med dryga minuten kvar, vi tar en timeout vid 59.19, när den är slut kommer armen upp snabbt och vi tar en stressat avslut som räddas. H43 tar sin sista med 15 sekunder kvar och sätter det avgörande målet med två sekunder kvar på klockan, 31-32.
Tung period
Vi får se tillbaka på en tung period där vi åkt på tre raka förluster på åtta dagar vilket ger en tiondeplats, en poäng före Tyresö. Uppehållet kommer nog ganska lägligt, vi får chansen att starta om och gör det mot Skånela borta fredagen den 9 januari. Onsdagen därpå kommer en nyckelmatch då vi möter Tyresö borta, just nu slåss vi om att undvika negativt kval.
Matchfakta
Tumba - H43 Lund 31-32 (16-14)
Målskyttar
8 mål. Niko Petrovic
5 mål. Mattias Windahl
4 mål. Calle Battistich, Tobbe Öberg, Adam Kardell
3 mål. Simon Axelsson
2 mål. Jesper Bergman
1 mål. Ted Wettebrandt
Matchens lirare
Niko Petrovic
/Jocke














Kommentarer