Dela nyhet
Vi "rånade" igen - sviten håller
15 nov, 18:44 0 kommentarer
Idag avverkade vi årets längsta resa när vi tog oss till Ystad för möte med IFK. Att det kostar på att sitta många timmar i en buss framgick med all önskvärd tydlighet i första havlek. Vi stod inte alls att känna igen men i andra såg vi till att sviten håller, femte raka utan förlust.
Riktigt svag halvlek
I matchöppningen har vi svårt att få stopp bakåt när Ystads storvuxna spelare kliver över zoner. Framåt har vi det tungt mot deras försvar och starkt målvaktsspel. Ystad har 5-2 efter nio när vi är en man kort och 6-2 minuten efter. När Ystad bombar in 7-2 måste vi stoppa klockan. När vi gör 8-3 drar Ystad på sig en tvåa efter kvarten spelad men vi får ingen utdelning på tillfället, istället går Ystad två till 10-3 och dominerar fullständigt med starkt skytte och mycket vasst målvaktsspel.
Handboll vore inte handboll om det inte kunde vända på en femöring, från ingenstans kommer vi in i matchen med målvaktsräddningar, stulna bollar och turnovers från Ystad och gör 11-7 men drar samtidigt på oss en "snacktvåa". Dessvärre vänder matchen igen och Ystads målvakt radar upp fler fina räddningar vilket ger hemmalaget hela 15-9 halvvägs.
It aint over...
Båda lagen får varsin tvåa i öppningen av andra, när båda lagen är fulltaliga är det vi som får bäst träff och kan ta oss till 18-15 efter dryga fem. Vid 19-16 drar Ystad på sig en ny tvåa, återigen är det Ystad som drar det längsta strået under den perioden och drygar ut till 21-16 samtidigt som vi drar på oss en tvåa i frustration i en kontring från Ystad. Vi står emot bra och med kvarten kvar är vi bara två mål bakom, 24-22.
Efter 17 minuter sätter vi 25-24 och Ystad åker på en tvåa, då stoppar de klockan. Ännu en gång får vi det inte alls att funka och Ystad kan göra två mål under "sin" tvåa. Vi vägrar ge upp och äter oss till ett mål bakom igen med knappa fem kvar, 29-28 men Ystad gör två till 31-28 med tre minuter kvar. Vid 31-29 sätter vi upp en dubbelpunkt och stjäl bollen men drar på oss ett tekniskt fel, då tar Ystad timeout med 90 sekunder kvar att spela. Vi får bollen efter en grym räddning och gör 31-30 och i nästa anfall får vi nästa räddning och chansen att kvittera med 17 sekunder kvar och timeout. Med två sekunder på klockan vräker Jocke Lindahl in kvitteringen. (Står felaktigt Mathias Windahl i Profixio).
Oerhört värdefull poäng
En poäng kan betyda oerhört mycket i slutet av sekunden men det viktiga idag är hur vi tar poängen. Vi visar återigen att vi spelar alla minuter och aldrig kommer att ge upp även om det tar emot. Idag har vi det tufft mot Ystads Evon Mohlin på nio meter, när det började se kärvt ut klev han fram och såg till att hemmalaget behöll initiativet men till slut kunde inte ens han rädda två poäng.
Vi hade få räddningar när det närmade sig matchens slut, då kom dom. En eloge också till Jesper Bergman som har 100% på sina straffar och sätter nio i rad, totalt fick vi tolv straffar och sätter elva! Totalt har vi tio olika målskyttar.
Vi tar med oss en stark uppryckning i andra och ladda om för derby mot topplaget Skånela i Idro nästa helg då vi uppmanar alle man ur huse i mötet mellan Syd och Norr. Ultras är på plats!
Vi noterar att vi har 3 av hittills 8 spelade matcher spelade på hemmaplan. Förluster mot Torslanda och Aranäs borta. Resten är med poäng.
Matchfakta
Tumba - IFK Ystad 31-31 (9-15)
Målskyttar
9 mål. Jesper Bergman
5 mål. Mattias Windahl
3 mål. Jakob Magnusson, William Westlund, Calle Battistich
2 mål. Simon Axelsson, Adam Kardell, Joakim Lindahl
1 mål. Niko Petrovic, Markus Freberg
Matchens lirare
Niko Petrovic (inte ofta man blir matchens lirare med ett mål men ett mycket bra val, Ystad hade stora problem med Niko)
/Jocke













Kommentarer