Dela nyhet
Verksamhetsberättelse 24/25
1 maj, 15:17 0 kommentarer
Vi har spelat med två lag i seriespel denna säsong: Ett i nivå 1 och ett i nivå 2 F11 Öst. Vi har blandat F11 och F10-spelare i lagen och även ett par F9-spelare har fått vara med enstaka gånger. Vi har slitit med att få till kontinuitet i träning och matchspel, för alla spelare, hela säsongen. Vi har tränat tre gånger i veckan, en gång i veckan tillsammans med F10. Två av tre träningar i veckan har vi startat upp med utefys, även under vintermånaderna, vilket har varit positivt ur flera aspekter.
Under säsongen har vi deltagit i vår egen hemmacup Tumbaspelen med två lag, Tyresö cup och Katrineholm cup och vi kommer även delta i Östgöta cup och Eken cup innan sommarlov och sommarträning tar vid.
Nästa säsong, då vi går från barn- till ungdomsspel, kommer vi ha ett lag anmält till seriespel i nivå 1, men ambitionen är att fortsätta ge alla spelare som tränar regelbundet adekvata matchutmaningar. Utöver seriespel nästa säsong kommer vi även delta i Östbolllen. Vi är arton spelare inskrivna i truppen i dagsläget: Tre fler än förra säsongen den här tiden.
Vi vill tacka tränarkollegor i f10, årets lagföräldrar Ilma och Rebecca, spelare i f11, f10 och f9 och vårdnadshavare för att ni fått vårat f11-lag att gå runt, och möjliggjort utveckling, under denna säsong. Vi är så tacksamma över vårt lag, våra tjejer, som lär oss nya saker hela tiden(!) och vi har höga förväntningar på att vi ska fortsätta utvecklas som lag.
Caroline Hellström, Marcus Liljeholm, Daniel Andersson och Therese Salazar Fors, ledare Tumba handboll flickor 11













Kommentarer