Dela nyhet
Tuvasvallen spontanfotboll
14 apr, 16:27 0 kommentarer

Trönninge IF har alltid välkomnat spontanfotboll på vår anläggning. Det är härligt med liv och rörelse på Tuvan även utanför normala aktiviteter. Vi har en stor anläggning av högsta klass som vi vill ska vara en samlingsplats för våra medlemmar.
En förutsättning för att allt skall fungera på anläggningen är att man förhåller sig till de regler och instruktioner som finns.
Idag öppnade vår anläggning för säsongen och redan har spontanfotbollen hittat hit, men tyvärr så har mål flyttats och glömts ställas tillbaka. Det riskerar att robotgräsklipparen kör sönder antingen målen eller att klipparen blir skadad.
Sedvanligt för säsongen får vi då påminna om de förhållningsregler som bla finns uppsatta på skyltar runt om på anläggningen och som syns i bilden ovan.
Påminn dem i er närhet som ni vet är på Tuvan.
(Ni som är ledare och läser detta, ta gärna detta med era spelare nu under veckans träningar också)
Tack för gott samarbete!