Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från föreningen
Händer på Tuvan vecka 49
Idag, 09:46
Kansliet stängt måndag.
Idag, 08:28
Hjärtstarts utbildning
21 nov
Bingolotto-paket
12 nov, 16:10 4 kommentarer
Hej!
Alla lag i TIF säljer Bingolottos uppesittarlotter och kalendrar. Ett kuvert innehåller två kalendrar och fyra lotter för 600kr.
Betalningen får ni gärna swisha direkt eller senast den 30 november (står 30/12 i brevet som följer, men datumet är ändrat).
Swisha till Linda Theorin 070-3028741 och märk med barnets namn.
Vi delar ut kuverten till tjejerna efter träningen imorgon måndag och på torsdag. Om ni vill kan ni välja att hämta dem hos Paulina på Fjällvråksvägen 11. Skicka sms innan ni kommer 0739–940065.
Hör av er om ni har några frågor!
Mvh från de nya lagföräldrarna
Paulina Karlsson (Agnes Nordborgs mamma) 0739-940065
Linda Theorin (Molli Theorins mamma) 070-3028741
Hämtning kyckling
10 nov, 06:29 0 kommentarer
Hej,
Torsdagen den 16/11, 17:00-17:15, kommer kycklingen som vi beställt till Tuvan.
Mvh Linda
Nya lagföräldrar sökes
5 nov, 19:35 7 kommentarer
Hej!
Vad vi kan se är det ingen som anmält intresse till att ta över som lagförälder. Lagföräldermötet är på torsdag och som vi skrivit tidigare är det in bra introduktion för nya lagföräldrar.
Anna och jag har varit lagföräldrar sen laget startade och tycker det är dags att uppdraget går vidare. Vi vet inte riktigt hur vi ska lösa det om ingen anmäler sig. I något annat lag i TIF har man lottat ut uppdraget, ska vi göra det också om ingen anmäler sig? För att inte uppdraget ska bli för betungande skulle man kunna byta lagföräldrar varje år, genom lottning eller anmälning.
Vänligen skriv en kommentar nedan om hur ni tänker och tycker.
Vänliga hälsningar
Linda och Anna
Nya lagföräldrar sökes
30 okt, 06:47 0 kommentarer
Hej!
Det har ännu inte kommit några intresseanmälningar till lagförälderuppdraget för laget. Veckan efter lovet, 9/11, är det möte för alla lagföräldrar i klubben. För nya lagföräldrar kan det vara bra att gå på mötet, det är som en liten introduktion. Vi tänkte gå på mötet om det finns några nya lagföräldrar, blir som en överlämning. Anmäler ingen intresse, går vi inte heller på mötet.
Vi känner oss klara med uppdraget och vill lämna över till några nya föräldrar. Laget behöver lagföräldrar nu i höst, exempelvis ska utdelning av bingolotter administreras inom kort.
För att uppdraget inte ska bli för betungande kan man med fördel vara fler än två, likväl behöver uppdraget inte sträcka sig över flera år utan istället att man turas om och byter ansvariga varje år.
Vi hoppas att några nu anmäler intresse. Har ni frågor får ni gärna höra av er till oss annars går vi igenom det praktiska på mötet den 9/11.
Vänliga hälsningar
Linda, 070 332 30 49
Anna, 070 771 36 17
Nya lagföräldrar sökes
16 okt, 07:35 0 kommentarer
Hej!
Vi har nu varit varit lagföräldrar i några år och vill så här i slutet av säsongen lämna över stafettpinnen till nya föräldrar!
Uppdraget är mestadels administrativt, som exempelvis bemanning av kiosken och ha hand om försäljning. Man får god hjälp av föreningens lagförälderansvariga vid frågor eller funderingar.
Torsdagen den 9 november är det möte i klubblokalen för alla föreningens lagföräldrar, vi tänker att det är bra om lagets nya lagföräldrar då är med. Vi tänkte också vara med på mötet, det blir ett bra tillfälle för överlämning till de nya lagföräldrarna. Vi hjälper sen gärna till med frågor som dyker upp under hand.
Kommentera om du är intresserad & gör en god insats för vårt lag! Vi tror att man som minst bör vara två lagföräldrar.
Vänliga hälsningar
Linda och Anna
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Mån 4/12
17:30-18:45 |
Träning Skedalahed konstgräs
Skedala Hed |
Tor 7/12
17:00-18:00 |
Träninge inomhus Trönninge
Trönningehallen |
Mån 11/12
17:30-18:45 |
Träning Skedalahed konstgräs
Skedala Hed |
Tor 14/12
17:00-18:00 |
Träninge inomhus Trönninge
Trönningehallen |
Mån 18/12
17:30-18:45 |
Träning Skedalahed konstgräs
Skedala Hed |