Dela nyhet
Vår 2025
21 apr, 12:57 0 kommentarer
Hej!
Hoppas alla har haft en fin påsk.
Nu på onsdag drar vi igång utomhussäsongen! Samma tid som vanligt, men vi tränar nere på IP.
Tanken är att vi även ska ha träning på lördagar framöver, men nu på lördag har tyvärr ingen tränare möjlighet att hålla i passet. Veckan efter är det Valborg på onsdagen, så då ställer vi in träningen. Den lördagen, 3/5, har vi istället planerat en träningsmatch. Det betyder att det dröjer några veckor till innan den första lördagsträningen blir av. Kallelser kommer som vanligt inför alla aktiviteter.
Precis som förra året kommer vi att spela sammandrag med två lag. Vi inleder vecka 20 med ett sammandrag på hemmaplan (IP). Inför det kommer vi att ta fram ett kioskschema när det närmar sig. Även det sista sammandraget för säsongen spelas på hemmaplan i höst.
Alla sammandrag är inlagda i kalendern med aktuella datum, men tiderna är ännu inte fastställda.
Vi är också anmälda till Vikingcupen den 6/6, där vi deltar med två lag. Cupen spelas i Vikingstad.
Vi letar även efter en avslutande cup för utomhussäsongen, troligen i oktober. Målet är att hitta en cup i antingen Linköping eller Norrköping, gärna med nya lag att möta.
Med vänlig hälsning,
Ledarna