Prenumerera
Sandsbrobollen-25
11 aug, 10:03 0 kommentarer
Hej!
På lördag är det äntligen dags för Sandsbrobollen-25. Här följer lite info inför lördag.
Vi träffas på Sandavi, vid grillen klockan 11:15.
Kom ombytta och klara då vi saknar tillgång till omklädningsrum. Vi börjar med att ställa upp för ett lagfoto, där av samling något tidigare. Om man saknar matchställ, meddela då Anneli.
Inför matchen tänk på att inga smycken är tillåtna enligt svenska fotbollsförbundet, dvs örhängen, halsband, armband eller annat som man kan skada sig själv eller andra på. Nytagna hål är okej under förutsättning att man tejpar (gör gärna detta hemma i förväg).
Kom ihåg benskydd, skor och uppsatt hår. Tänk på att ha med påfylld vattenflaska och lite energi att äta mellan matcherna. Det finns mat att köpa i kiosken, men det blir tyvärr ingen längre paus mellan matcherna.
Vi ställer upp med två lag, lag meddelas på samlingen på lördag. Uppmuntra gärna era tjejer att vara målvakter, då vi behöver rulla på målvaktspositionen för att alla ska få lika mycket speltid och få testa på alla positioner! Vi spelar 5 mot 5, med flera avbytare.
Mellan matcherna tar föräldrar ansvar för barnen, vi samlas cirka 10 min innan matchstart på respektive plan (se nedan).
Har ni några frågor så hör av er till oss ledare!
Vi hoppas på en härlig solig dag tillsammans, och att ni är många föräldrar, syskon och familj som kommer och hejar med oss! Glöm inte heller att dubbelkolla betinglistan så att ni vet vilka områden ni ansvarar för på lördag!
Må så gott!
/Ledarna
Sandsbro Lag 1
12:00 SAIK1-HAIF1, plan1
12:39 SAIK1-HAIF2, plan1
13:18 SAIK1-Växjö norra, plan2
13:57 SAIK1-Räppe, plan1
Sandsbro Lag 2
12:00 SAIK2-Växjö norra, plan 3
12:39 SAIK2-Räppe, plan 2
13:18 SAIK2-HAIF2, plan 3
13:57 SAIK2-HAIF1, plan 3
Kommentarer