Dela nyhet
"Putte" inför den tuffa perioden: "Spännande!"
23 nov, 14:49
För andra gången under seriens inledning är NIF spellediga på helgen och det hinner gå 14 dagar mellan fighterna. Framför laget väntar dock en högst intensiv, tuff och spännande period.
-Vi har tryckt på den veckan som var med extra skridskoåkning på träningarna och spelarna har även kört sina individuella gympass. Det är det vi tryckt på nu när vi blev spellediga i helgen säger chefstränare Patrik "Putte" Johansson.
Den matchen som NIF skulle ha spelat hemma mot IK Tellus igår lördag får nytt speldatum när som. Och även om ledigheten i ett första skede kan tyckas vara ett farthinder när farten önskas växla upp snarare än ner, så kan det ha varit vältajmat.
-Nu blev ju Ville (Hämäläinen) uttagen med kort varsel i finska landslaget ihop med Tuukka (Ässämäki). Noel (Dalsmyr) och Axel (Karlander) har varit i väg med P19-landslaget där jag tycker att det är en gåta i att Einar (Samuelsson) inte var kallad. Och så har vi skador på ett flertal spelare som uppkommit den senaste tiden. I något fall är det kamp mot klockan för nästa match och för någon så tror jag det är rätt så lugnt. Men klart är i.a.f. att vilan kan ha varit en smula vältajmad nu.
Nästa match är Ljusdal borta. Första matchen utomhus och den första av hela sju under en månads tid. Flera av dessa matcher är mot på förhand tippade topplag som Ljusdal, TB Västerås, Kungälv och Rättvik.
-Det stärkte oss som grupp och lag att vrida tillbaka matchen på det sätt vi gjorde senast mot Lidköping och den perioden som ligger framför oss har vi förberett oss för länge. Det blir tuffa matcher, bl.a på bortaplan och det ska bli kul och intressant i att se hur vårt spel bär mot dessa lag och i dessa matcher. Vårt försvarsspel har varit bra länge nu och det blir viktigt att det fortsätter även nu framöver. De andra topplagen har gjort en hel del mål men också släppt in en hel del mål. Min ambition är att vi ska ha det mest jämna och solida spelet och laget säger Patrik.
Ljusdal borta (lördag 29/11) innebär också säsongens första match utomhus. Spelar det roll alls eller ska man bara gilla förutsättningarna?
-Utomhus behöver man spela med lite mer marginaler och lite rakare. Vi spelar med många passningar och det kan man göra bara så länge isen tillåter innan man får anpassa sitt spel. Men då har vi verktygen och spelartyper att även klara det anser jag.
-Min åsikt är också att vi har ytterligare växel att lägga i för detta lag även om vi är obesegrade och varit bra. Förutom i premiären mot Djurgården har vi inte gjort en bra match över hela 90 minuter. Alla får dalar i de flesta matcher men vi vill begränsa tiden för dessa i matcherna.
Om du ska beskriva bandyliven just nu för Patrik Johansson med en mening?
-Spännande! (det krävdes bara ett ord)