Dela nyhet
Juniorelitserien i ny tappning
23 jun 2019
Det är inte bara nytt koncept för juniorernas elitserie kommande vinter, glädjande kan också konstateras att antalet lag ökat från 10 till 15 st.
– Det har vuxit fram utifrån input från de 15 lagen som är anmälda. Det är verkligen positivt att vi har fem lag fler i Juniorelitserien jämfört med förra året, säger Micke Eriksson, tävlingsansvarig på Bandyförbundet på förbundets hemsida.
SÅ SPELAS JUNIORELITSERIEN 2019/20
ANMÄLDA LAG: Bollnäs GIF, Borlänge Bandy, Edsbyns IF, Falu BS, Hammarby IF, IFK Motala, IFK Rättvik, IFK Vänersborg, IK Sirius, Ljusdals BK, Nässjö IF, Sandvikens AIK, Västerås Bandy, Vetlanda BK, Villa Lidköping BK.
Serieledaren arbetar med poolindelning.
Juniorelitserien Norra/Södra (8/7 lag):
Dubbelmöten 14/12 matcher (spelas 25 okt - 5 jan)
Placerat lag 1-4 i respektive grupp till Superjuniorelit (SE) (fördel 4 hemmamatcher av totalt 7 matcher för placerat lag 1-2)
Placerat lag 5-7/8 i respektive grupp till Juniorelit (JE)
Superjuniorelitserien/Juniorelitserien (spelas som enkelmöten 12 jan – 23 feb)
Placerat lag 1-6 SE till kvartsfinal (bäst placerat lag har fördel med avslutande hemmamatch i kvarts- och semifinal)
Åttondelsfinaler (enkelmöte spelas 28 feb-1 mars)
1. Placerat lag 7 SE – 2 JE
2. Placerat lag 8 SE – 1 JE
Kvartsfinaler (UEFA modellen hemma/borta, spelas vecka 10)
3. Lag 1 SE – Segrare i match 2
4. Lag 4 SE – Lag 5 SE
5. Lag 3 SE – Lag 6 SE
6. Lag 2 SE – Segrare i match 1
Semifinaler (UEFA modellen hemma/borta, spelas vecka 11)
7. Segrare match 3 – Segrare match 4
8. Segrare match 5 – Segrare match 6
Bandyfinal (Studenternas IP Uppsala 20 mars)
Segrare i match 7 och 8
Derby i svenska cupen
Grupperna till svenska cupen är redan klara och det vankas ett tidigt derby då Vetlanda också ingår i NIF:s grupp som ockå innehåller nya satsningen Västerås Bandy som är en hopslagning av Västerås SK och Tillberga Bandy.
SVENSKA CUPEN P19
Grupp A: Edsbyn, Rättvik, Bollnäs, Ljusdal.
Grupp B: Sandviken, Sirius, Borlänge, Falun.
Grupp C: Villa Lidköping, Vänersborg, Motala, Hammarby.
Grupp D: Nässjö, Vetlanda, Västerås.