Prenumerera
Välkomna till Huddinge HK F7!
13 aug, 12:16 0 kommentarer
Vi välkomnar er tillbaka till en ny spännande säsong med handboll! Redan nu har du läst två nyheter och fler kommer så vi kör dem i punktform:
- Vi lämnar nu handbollsskolan och är istället ett lag, Huddinge HK F7! Det innebär att vi gör en sammanslagning av de olika handbollskolegrupperna till Flickor 7. För tillfället är vi 25 spelare!
- Som lag har vi säsonger istället för terminer. Det betyder att vi kan välja mer fritt hur många träningar vi kommer att ha under året.
- Ny hall! Vi kommer att få träna i den fantastiska och nybyggda Utsäljehallen!
- Ny träningstid! Det är lördagar 9.00-10.30 som gäller med start 23 augusti!
- Egen boll! Spelarna kommer att ansvara för varsin boll som ska tas med på varje träning (Första träningen har vi bollar med oss). Bollen ska hämtas ut av er vårdnadshavare på Stadium i Kungens Kurva under våra medlemsdagar 24-25 augusti. (Mer info i ett separat inlägg senare)
- Föräldramöte. Vi kommer att bjuda in till ett föräldramöte torsdagen den 18/9, 19.00-20.00 i Huddingehallens konferensrum. Separat kallelse kommer.
- Tränare under året kommer att vara Majken, Emelie (även mamma i laget) och Daniel (även pappa i laget). Vi behöver fler vuxna som är med i olika roller. Dels behöver vi nog vara ett par till tränare men vi kommer också att behöva administratörer samt ansvariga för andra uppgifter. Vi kommer att prata mer om detta på föräldramötet men det kommer bli svårt om vi inte är fler, både Emelie och Daniel är tränare för andra lag också. Du behöver inte ha handbollsbakgrund.
- Se till att ha Svenska Lag-appen nerladdad och inloggade! https://www.svenskalag.se/appen
Okej, det får väl räcka för nu. Så igen, varmt välkomna tillbaka - nu kör vi 🤾🏼♀️