Dela nyhet
Trygghetsvandring i Bohus
19 nov, 09:27 0 kommentarer
Foto: Veronica Carswell, Unsplash
Den 3 december mellan 17.00 och 20.00 arrangeras en gemensam trygghetsvandring i Bohus.
Trygghetsvandringen är en viktig del av arbetet kring att skapa och upprätthålla en trygg och trivsam miljö för alla invånare. Denna vandring kommer att samla representanter från polismyndigheten, bostadsbolag, föreningar, bevakningsbolag, olika kommunala enheter, kollektivtrafik och ungdomar och civilsamhället.
Genom att samla våra resurser och idéer kan vi gemensamt identifiera områden där förbättringar kan göras för att öka tryggheten och minska riskerna för oönskade händelser.
Under trygghetsvandringen kommer vi att få möjlighet att tillsammans utforska och utvärdera olika platser och områden i Bohus. Genom att lyssna på varandras perspektiv och erfarenheter kan vi gemensamt utforma åtgärder och strategier för att främja en tryggare och mer inkluderande miljö för alla.
Anmälan
Nedan följer en länk där ni kan anmäla er, vänlig lägg även till vilken förening som ni representerar i kategorin “Namn”, till exempel: Anna Andersson, Bohus IF.
Kommentarer