Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Falköpings KIK U – Ulvåkers IF
29 aug, 14:54 0 kommentarer
Imorgon åker vi till Falköping för en ny drabbning i serien. Senaste mötet mot FKIK U gjorde vi en fantastisk insats – länge stod det 0–0 och vi var nära att få med oss en poäng, men motståndarna lyckades till slut peta in ett mål. Liknande scenario såg vi senast mot Våmb, där även de fick in en boll efter en jämn match.
Vårt försvarsspel är något vi verkligen kan vara stolta över. Vi är starka, jobbar tillsammans och återerövrar bollen snabbt. Nu handlar det om att ta nästa steg framåt – att hitta mer kreativitet i vårt anfallsspel. Fokus ligger på att våga utmana sin motståndare och ta sig förbi, men också på att hitta tillbaka till vårt djupledsspel där vi vet att vi kan vara riktigt farliga.
Truppen är lite drabbad just nu, med sjukdomar vilket leder till en hel del pusslande från ledarsidan...
Men vi åker ändå till Falköping med inställningen att göra jobbet – och vi vet att vi kan störa vilket lag som helst!! Vi hoppas på en stark prestation och att vi kan bygga vidare på vårt fina försvarsspel med mer skärpa framåt. Nu kör vi!
Matchstart 15 på Odenplan B-plan
Falköpings KIK U – Ulvåkers IF U 6-0
31 aug, 10:06 0 kommentarer
Vi ledare fick jobba hårt redan på fredagskvällen och lördag morgon för att ens få ihop en trupp till matchen. Sjukstugan fortsätter och flera spelare som egentligen borde vilat fick ändå åka med och avlasta. Stort tack till alla som ställde upp – inställningen på de som var på plats var på topp!
Extra roligt var att Saga Leo drog på sig fotbollsskorna igen efter ett par års uppehåll. Hon kom in med både energi och ett fysiskt spel som satte avtryck direkt – kul att se!
Vi fick också två debutanter från 2010-tjejerna Leona Larsson och Lina Skoglund. Båda tog för sig på ett imponerande sätt och visade att framtiden ser ljus ut för Ulvåkers IF. Leona spelade cirka 70 minuter, visade ett härligt lugn med bollen och bjöd på flera fina diagonala djupledsbollar – den typen av spel vi vill utveckla mer av i laget.
Något som stack ut var åldersspannet i dagens trupp – mellan äldsta och yngsta spelaren skiljde det hela 30 år. Längst fram slet veteranen Karin Holgersson, och visade vägen med kopiöst arbete och hög press. Det resulterade i ett par farliga lägen, men tyvärr fick vi inte in bollen.
I backlinjen gjorde Ida Thunberg en stark insats på ytterbackspositionen, där hon spelade med pondus, klev upp på boll och visade att hon inte viker ner sig i närkamperna.
Och så måste vi lyfta Kornelia Källman. Efter en veckas sjukdom går hon ut som mittback, spelar 88 minuter på hög nivå och får till slut kliva av planen med kramp. En insats som symboliserar vilja, lagkänsla och kämpa för varandra!
Matchen slutade 6–0 till FKIK, som var kliniska framför mål. Men med tanke på våra förutsättningar – sjukdomar, debutanter, spelare som ställer upp trots skavanker – gör vi en prestation som vi kan vara stolta över. Det enda vi egentligen kan vara missnöjda med idag är siffrorna på resultattavlan.
Kommentarer
Tabell
| Damer, Div 4 Östra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 | 16 | 1 | 1 | 95 | 16 | 79 | 49 | |
| 18 | 12 | 4 | 2 | 62 | 22 | 40 | 40 | |
| 18 | 10 | 3 | 5 | 42 | 24 | 18 | 33 | |
| 18 | 9 | 2 | 7 | 44 | 40 | 4 | 29 | |
| 18 | 7 | 4 | 7 | 19 | 33 | -14 | 25 | |
| 18 | 6 | 4 | 8 | 35 | 37 | -2 | 22 | |
| 18 | 7 | 1 | 10 | 24 | 48 | -24 | 22 | |
| 18 | 5 | 2 | 11 | 26 | 42 | -16 | 17 | |
| 18 | 3 | 3 | 12 | 19 | 75 | -56 | 12 | |
| 18 | 1 | 4 | 13 | 18 | 47 | -29 | 7 |
Kommentarer