Laguppställning
Referat
Skara FC - UIF 2-1
0 kommentarer
I bra fotbollsväder spelade vi under söndagen träningsmatch mot Skara FC på Sparbanken Arena. Detta blev en match där båda lagen hade varsin halvlek.
Vi startade mycket positivt med bra fart och ett strålande passningsspel. Vi skapade chanser nästan omgående men tyvärr saknades det där lilla för att sätta dit bollen. Vårat försvarsspel var stabilt och de hade egentligen bara ett läge under den första halvleken. Vårat anfallsspel rullade på bra och vi spelade oss fram till många halvchanser. 1-1 stod det i halvlek.
I den andra halvleken tappade vi spelet. Vi roterade mycket i laget och ett par skador gjorde att några fick spela på ovana positioner. Men detta ser vi bara som positivt eftersom det är nu man ska testa sina spelare. Skara spelade bra fotboll i andra halvlek och gjorde också 1-2 efter ett distansskott. I slutet hade vi några lägen men Skara höll tätt i slutet och gick segrande ur matchen.
Vi är ändå nöjda med matchen då vi under den första halvleken spelade riktigt bra fotboll och vårat försvarsspel har blivit stabilt.
1-1 Michaela Svensson
Kommentarer