Prenumerera
Vilken säsong vi har haft!
9 okt, 22:00 2 kommentarer
Kul tävling vid avslutningen grässäsong
Säsongen är slut – tack för en fantastisk insats! ⚽🖤🤍🖤
Vilken säsong vi har haft! Det har hänt mycket både på och utanför planen.
Vi har deltagit i cup och spelat i två 9-manna serier – vunnit matcher, spelat oavgjort i flera och förlorat några. Framför allt har vi gjort det med en bred och stark trupp som vuxit enormt mot det tuffa motståndet. Spelarna har utvecklats stort, både i spelförståelse, inställning och rutin.
Utanför planen har vi haft teambuilding, sommarfest och avslutningsfest, och vi har tillsammans sett EM-kvalmatcher på Friends/Strawberry Arena och Tele2 Arena – roliga upplevelser som stärkt laggemenskapen ytterligare.
Truppen är dessutom större än när säsongen startade, vilket var ett av våra viktigaste mål för året – och det har vi lyckats med! 🙌
Nu väntar höst- och vintersäsongen. Vi kommer fortsätta träna måndagar, onsdagar och lördagar (uppehåll under höstlovet – se kalendern på hemsidan). Fram till jul planerar vi även träningsmatcher för att hålla igång matchkänslan och fortsätta utvecklas.
Samtidigt pågår planeringen inför nästa säsong.
Stort tack till alla spelare, ledare och föräldrar för en fantastisk säsong – vi ser fram emot en inspirerande höst och vinter tillsammans! 💪⚽
Kommentarer
Fredrik Nordgren 10 okt, 16:15
Fantastiskt jobb och engagemang av er tränare! Tack!
Fredrik Norberg 10 okt, 17:30
Instämmer med min namne.