Prenumerera
Uppsala på besök
9 nov 2025 0 kommentarer
Kampen avblåst. (Foto: Anders Söderström)
Första helgen efter höstlovet kom Uppsala till Västertorpshallen för match.
Det är tre veckor sedan Sannadal spelade match så nu blir det spännande att se om handbollsläger och vila har väckt nya idéer i handbollstjejerna.
Tyvärr behöver Bella kliva av redan på uppvärmningen och Andrea sitter ombytt på bänken med knäproblem så ledarstaben har lite att bita i.
Uppsidan är att Uppsala-laget kommer med enbart en avbytare så om vi klarar av att hålla tempo så kommer gästerna nog bli trötta.
Matchen blåses igång och Uppsala visar varför de ligger högst upp i tabellen. De gör 10 raka innan SSK kommer rätt och punkterar nollan. Gästerna är duktiga men de flesta av målen produceras av samma spelare, nr 22. Instruktionerna som går ut är att passa enklare och samarbeta för att få stopp på blå 22. Med 11-1 i baken efter halva matchen laddar laget om och ska fortsätta att satsa framåt.
En period fungerar spelet bra och både Solvi och Adele lyckas panga in några bollar. Nora i målet lyckas mota några chanser och försvaret får nästan grepp om motståndarna. Laget spelar närmare vad som tillåts och får några 7-meterskast emot sig men SSK får även några med sig! Uppsala tvingar ut Sannadalingarna till avslut i lite dåliga lägen men vid underläge 7-22 presenterar Majken sig i målprotokollet. Matchen slutar med förlust 8 mot 25 där de mellersta 20 minuterna är bäst. Mellan minut 22 och 30 spelar vi 5 lika.
De flesta i laget hade chanser på mål och genombrott men det fungerar inte hela vägen. Det är bara att fortsätta att nöta. Träningarna fokuserar den närmaste tiden bland annat på valsituationer och passningar i fart.
En halvtimme efter F14-matchen startade damlagets match mot Hammarby. Det blev en rafflande jämn uppvisning som var väl värd att stanna kvar att se.
Nu blir det uppladdning inför tjejernas kommande match mot Jakobsberg!
USM-planeringen är igång och föräldrarna blir när som helst kallade för tjänstgöring. Daniel samordnar hela arrangemanget och Kina tar kafé-samordningen. Hela 12 lag kommer och gästar oss under luciahelgen!
Kommentarer