Laguppställning
Referat
Ruggigt jämnt i derbyt!
7 nov, 23:09
Måljubel när Bom Bom gjort mål.
Torsdagskvällen bjöd på ett hett derby i Stinsen Arena.
När röken hade lagt sig så visade det sig att Vetlanda hade fått revansch för förlusten i senaste mötet för några veckor sedan.
Det blev ett bittert slut för ett storspelande Nässjögäng. Trots 2 sjukdomsfall i startelvan på torsdagsmorgonen så gjorde det stolta Nif-gänget sin bästa match för säsongen.
Hur var kvällen då?
Vi startade matchsamlingen med en hel del allvarsord och grabbarna var verkligen med på spåret. Det syntes i matchinledningen. Mot Edsbyn och SAIK så förlorade vi matcherna den första kvarten. Så var det inte denna gång.
Vi kom ut riktigt taggade och redde ut Vetlandas sedvanliga press i början av matcherna.
Redan efter 4 min trampade Adam igång och spelade ut på Alvin "Bom Bom" Henriksson som med ett handledsskott satte 1-0. Det var inte det sista samarbetet mellan dessa gossar denna afton.
Det var fler som ville ha samarbete med Bom Bom under matchen.
Efter 14 min satte Einar en fin flip i djupled till Bom Bom som fri med Vetlandas målvakt satte dit 2-0. Ett vackert mål.
Detta tvingar Vetlanda till en timeout. De kom ut starkt men vi höll emot på ett bra sätt. Efter en halvtimme så sköt vår bekante, Felix Gunnarsson, ett skott som räddades men returen studsade olyckligt och hamnade hos en gul som reducerade. Ett surt mål och fler sådana skulle komma under kvällen. 10 min senare får Vbk en onödig hörna som täcks i ruset av Jismark men bolluslingen studsar till en gul som skyfflar bollen mot mål men räddas på mållinjen av Adam men han tvingas lyfta på foten och då blåser domaren straff. Den slås i mål till 2-2. Sedan avlöser chanserna varandra. Vi skapar många hörnor men är tyvärr inte så effektiva med ett undantag. Efter 44 min slår Casper in en högerhörna med backhand (tränat på morgonen) som Bom Bom bombar in. Innan halvleken är slut så är pigge Oscar i princip fri men lägger bollen utanför.
Trots det så är vi alltså i ledningen i halvtid.
Denna jämna matchbilden står sig även i andra halvlek. Vetlanda har mycket boll men vi skapar mycket chanser i omställningar.
Tidigt i halvlek 2 så smiter en Vetlandahörna in mellan skridskorna på killarna i målet. Ännu ett surt mål men bara minuter senare så trampar Oscar igenom Vbk men bryts till slut men då snappar Adam upp bollen och trampar runt försvaret och spelar snyggt fram Bom Bom som i öppen kasse sätter sitt fjärde mål för kvällen. Vi är återigen i förarsätet.
Tyvärr så drar vi på oss två utvisningar i tät följd och vi får slita hårt. Vi reder dock ut detta men det tar på krafterna. Efter 70 min slår Vetlanda ett lyft som vi har koll på men inte får undan och ett motlägg senare så står det 4-4. Tungt att släppa dessa typ av mål som vi gör denna afton.
Värre blir det 5 min före slutsignalen när "vår egen" Felix Gunnarsson får halvträff på ännu en retur och avgör matchen till de gula.
Vi tar timeout och gör ett tappert försök men denna kvällen ville det sig inte riktigt.
Vi gratulerar Vetlanda och är riktigt besvikna men ändå nöjda med vad vi presterade.
I samlingen på isen bestämde vi oss för att Västerås skulle få smaka på en bättre effektivitet på söndag.
Vill ni se riktigt rolig bandy så kom upp till Stinsen 15:30. Ett gratis söndagsnöje. Varför inte komma upp redan kl. 13:00 och kolla in P17.
Vi kan lova en häftig söndagseftermiddag.
Men först självklart A-laget på lördag kl. 14:00.
/Ledarna