Prenumerera
Hemmasammandrag 29/11
21 nov, 08:51 16 kommentarer
Hej!
Nu är det snart dags för hemmasammandrag igen och för att vi ska kunna göra det så bra som möjligt och samtidigt tjäna en liten extrapeng till tjejernas lagkassa så behöver vi som vanligt styra upp lite uppgifter. Jag påminner om att vi har i början sagt att om man anmäler sitt barn till ett hemmasammandrag så anmäler man även att någon kopplad till barnet kan hjälpa till.
Det vi behöver folk till är två personer i sekretariatet, en matchvärd, två som bakar och tre i kiosken. Samt efter sammandraget så räknar vi med att ALLA hjälps åt att plocka i ordning sarg, plocka eventuellt skräp på läktaren samt kolla igenom omklädningsrum så att det ser schysst ut. Är det någon som älskar att både baka och stå i kiosk till exempel så är det så klart helt okej.
Kommentera här under vilken plats man kan ta samt vilket barn det gäller.
Jag hoppas att vi kan fylla upp det här lätt, så att jag slipper tjata eller börja skriva något form av schema, vi är ju alla vuxna så det borde vi lösa för tjejerna 😊
Det här gäller så klart bara de som blivit kallade till det här hemmasammandraget. Ni som är kallade till sammandrag i Släbro den 30/11 kan bortse detta 😊
//Robin
Kommentarer
Elisabeth Ström 21 nov, 09:02
Vi kan baka två äppelkakor och köpa ett stort paket med någon småkaka.
Elisabeth Ström 21 nov, 09:05
Glömde skriva My Nordin
Robin Liliegren 21 nov, 09:12
Kanon Elisabeth, men det räcker nog med bakningen, ni behöver inte köpa några kakor gissar jag på 😊
Elisabeth Ström 21 nov, 09:46
Ok då bakar vi två äppelkakor till kiosken!
Maximilian Morris 21 nov, 10:06
Jag står gärna i kiosken (har med 7-åringen hela dagen så han får också vara lite hjälpreda).
Emma Tavemark 21 nov, 10:40
Jag kan stå i kiosken!
Susanna Ekwall 22 nov, 09:58
Jag kan så i kiosken
Robin Liliegren 22 nov, 12:34
Då har vi kiosken typ klar. En till som tar med sig typ bullar vore bra. Sen en matchvärd och två i seket. Har vi inte löst det senaste tisdag så kommer jag placera ut folk på de platserna som är kvar. Det enda jag kommer ta hänsyn till då är om man hjälpte till förra hemmasammandraget.
Sara Snäck 22 nov, 15:57
Jag kan vara matchvärd :)
Robin Liliegren 22 nov, 16:02
Kanon! En till som kan baka och två i seket.
Robin Liliegren 22 nov, 16:49
Selma (Lejla) bakar också. Då får någon kopplad till Serin och Molly sitta i seket 👍 kommentera gärna så jag vet att det är uppfattat.
Susanne Berglund 22 nov, 18:58
Jag kan sitta i seket, har dock aldrig gjort det så önskvärt att någon visar hur det funkar.
Robin Liliegren 22 nov, 19:17
Självklart Susanne. Det är väldigt enkelt och man får första parkett till alla matcher 😁
Sara Demyati 23 nov, 08:22
Jag kan baka men tyvärr jag kan inte sitta i seket med min lilla pojke
Elisabeth Ström 23 nov, 08:29
Sara, om du bakar kan jag (eller Mys pappa) sitta i sekretariatet? Vi behöver oxå lite intro då ingen av oss gjort det tidigare 😊
Robin Liliegren 23 nov, 12:53
Kanon fixat! Jag kör intro med er i seket, det är inga konstigheter 👍