Laguppställning
Ledare
Referat
5 sep 2014 0 kommentarer
Delad pott i dimman
Seriens sista veckomatch spelades hemma på Norrvallen mot Pukeberg som liksom vi har chans att nå kvalplats för uppflyttning. Inför matchen hade vi sex poäng upp till Pukeberg som låg på tredjeplats medans vi låg på en femteplats.
Gästerna inledde matchen piggast och tog efter ca 20 minuter ledningen efter ett riktigt konstmål av Pukes forward Arif. En cykelspark rätt upp i nättaket som lär dröja innan han gör om! Vi jobbade oss därefter in i matchen men skapade inga klockrena målchanser och bortalaget gick till halvtidsvila med en 1-0 ledning.
Andra halvlek inleder vi mycket bättre och har bud på ett par kvitteringsmål. Efter en kvart rivs Julle utanför Pukes straffområde. Denke gör inga misstag när han få till en lurig träff som målvakten inte orkar hålla emot och 1-1 är ett faktum! Det var för övrigt Denkes första mål i BK-tröjan! Vi pressar även på för ett ledningsmål och Anton som kört kust till kust Halmstad-Norra Tång idag tåar in en boll i nätmaskorna men domaren godkänner inte målet utan dömer istället frispark till gästerna efter en tilltrasslad situation i straffområdet. Puke reser sig efter detta och vi går på knäna sista kvarten när gästerna pressar oss tillbaka rejält. Dimman låg tät i slutet på Norrvallen och det var svårt att se bollen för de båda lagen så matchen slutar rättvist 1-1. Puke är nog för övrigt de bästa laget vi mött i år. Vi kämpar alla till oss en viktig poäng idag med mycket kamp och hjärta samt ett vasst målvaktsspel av Olau i buren! Johan (Teofilas) Karlsson gör en kanonmatch som mittback också! Det var även glädjande att se Duracellkaninen Tomas Arnberg göra comeback från Stockholm där han har blivit uppfödd på kraftfoder, för de va en bitig karl som knappt kom i nr.7!
/Nr.5
Kommentarer