Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Serieavslutning på Porsö IP
25 sep 2015
Under lördagen tar Lira emot Pålänge i den sista omgången av division 4 norra. Vi i Lira vill avsluta serien snyggt samtidigt som Pålänge slåss för sin överlevnad.
Segern senast borta not Kiruna betydde väldigt mycket för grabbarnas självförtroende. Hållen nolla och vinst med 3–0 var precis vad vi behövde efter en tids sämre prestationer i föregående matcher.
Säsongsavslutning blir alltså mot Pålänge hemma på Porsön. Det som motiverar oss är att vi vill avsluta på ett bra sätt och få med oss en bra känsla av årets seriespel.
Men det kommer inte bli lätt, Pålänge kommer sälja sig extremt dyrt, och behöver minst en poäng för fortsatt spel i division 4 nästa år.
Vill passa på att tacka alla inblandade för ett lyckat fotbollsår. Allt från kaffeförsäljare på hemmamatcherna, sponsorer, ledarstaben i division 5-laget, spelare och ledare runt A-lagstruppen och Lira BK som förening.
Lira BK är en förening att känna sig stolt att tillhöra.
Väl mött på Porsö IP i morgon, 16.30 blåser domaren igång serieavslutningen.
Jesper Sandberg, tränare