Prenumerera
Lite info gällande träningarna
25 apr, 18:54 1 kommentar
Hej alla föräldrar! =)
Nu har säsongen dragit igång och det är så roligt att se alla barn fulla med energi. Samtidigt är vi medvetna om att det ibland kan vara lite rörigt och utmanande på träningarna. Det är helt naturligt, särskilt när man är 8 år och kanske kommer direkt från skolan eller fritids med mycket i kroppen och huvudet.
Vi tränare har pratat ihop oss lite och vill gärna dela några tankar med er:
- Tillsammans med barnen kommer vi att ta fram gemensamma förhållningsregler för hur vi är mot varandra på planen och under träningen. Vi tror det är viktigt att barnen själva får vara med och bestämma, det brukar skapa mer förståelse och engagemang.
- Vi uppskattar om ni som föräldrar kan prata med era barn innan träningarna, peppa dem och kanske påminna lite om att lyssna på tränare och kompisar, och att vi är ett lag där alla får plats.
- Vi kommer också att se över tisdagsträningarna lite grann, eventuellt jobba mer med samarbetsövningar, lek och rörelse, självklart med fotbollen fortsatt i fokus. Med målet att bygg teamkänsla och rörelseglädje. Men även anpassa träningen efter koncentrations - och energinivå efter en skoldag.
Vi vet att alla barn är olika och att koncentrationen kan variera från dag till dag, det gäller oss vuxna också ;) Det viktiga är att vi skapar goda förutsättningar tillsammans. Det här är bara början på en rolig säsong, och vi ser verkligen fram emot den!
Tack för att ni är med oss! Hör gärna av er om ni har funderingar.
Kommentarer
Rebecca Johansson 25 apr, 19:57
Det låter mycket bra!!