Laguppställning
Ledare
Referat
Utslagna av Alvik i semi
25 feb 2014
Liras Damer gjorde ännu en mycket bra insats i Arnes Bil Cup. Första halvlek var jämn både till bollinnehav och målchanser. Sanna gjorde mål på en säker straff efter att Ida-Maria hade blivet fälld bakifrån. Alvik lyckas dock med att gå till halvtidsvila med 2-1 i bagaget efter mål på två hörnor. På defensiva fasta situationer har vi lite grann kvar att lära.
Tyvärr blev Cornelia skadad efter att ha blivit brutalt sparkad på handen vid en utrusning i andra halvlek. Inget brutet som tur var så Cornelia är snart tillbaka i målet. Alvik spelade genomgående hårt och tufft och ofta till gränsen till det otillåtna. Hade den funnits ett fair play pris i turneringen hade det definitivt inte gått till Alvik.
Sammanfattningsvis har tjejerna visat att dom klarar av tuffare motstånd och att klivet upp till division 1 inte är så stort. Detta bådar gott inför framtiden!