Dela nyhet
Publikfest på fredag!
5 sep, 15:19

Serien börjar lida mot sitt slut för vårt herrlag och det har varit en tight serie länge och med enbart fem matcher kvar är det åtta lag som fightas om att hålla sig ovanför strecket i Division 4A - däribland Lerums IS och fredagens motståndare Finlandia Pallo AIF - Nu gör vi tillsammans en publikfest av matchen!
Herrlaget är sedan serien har vänt obesegrade och på fredag tar de emot tabelljumbon Finlandia Pallo AIF på Rydsberg 19.30. En match som är otroligt viktig för de båda lagen i en tight och otroligt spännande tabell, där Lerum huserar på nionde plats i tabellen med 20 inspelade poäng och Finlandia Pallo AIF huserar på sista plats med 16 inspelade poäng.
Matchen till ära är det PUBLIKFEST på Rydsberg där vi hoppas att samtliga tar sig ner och hejar fram vårt herrlag till tre poäng men också stöttar våra pojkungdomslag som håller i arrangemanget. Alla intäkter går oavkortat till deras lagkassor så att de kan åka på cuper, läger och göra andra roliga aktiviteter!
Publikfesten innebär:
- Mycket folk som njuter av fin fotboll i solen och umgås tillsammans
- Lotteri med fantastiska priser från våra lokala samarbetspartners och företag i Lerum!
- Café & Grill
- Matchprogram och erbjudanden från lokala företag
Kalle Hermansson Wahlén, mittfältsgigant i herrlaget säger så här inför fredagens match:
"För oss är alla matcher viktiga vilket jag också tycker att vi har visat på planen, att vi vill vinna. Finlandia är ett tufft lag att möta då dem är väldigt fysiska. Mina förväntningar på matchen är att det är vi som håller i taktpinnen och förhoppningsvis kommer kunna utnyttja det på ett bra sätt.”
I matchprogrammet som delas ut på fredag kan ni läsa mycket mer utav vad Kalle har att säga om säsongen som har varit, men också matchen mot Finlandia samt även några korta kommentarer från huvudtränare Junior Orantes.
Alla till Rydsberg på fredag - Matchstart 19.30! Kom i tid, köp en hamburgare eller korv till middag och njut av solen och fin fotboll samt stötta våra ungdomspojklag som arrangerar eventet!