Föräldrainformation år 2019
I denna ”lathund” har ungdomsutskottet i Jonsereds IF ställt samman praktisk information för att er som har barn/ungdomar som spelar i vår förening. Då Jonsereds IF helt drivs tack vare ideella krafter är vi beroende av all hjälp vi kan få, därför är ert föräldraengagemang enormt viktigt för oss.
Vi önskar dig, gammal som ny medlem, välkommen till oss i Jonsereds IF och vi hoppas att du skall trivas hos oss!
Jonsereds IF´s Ungdomslag
Jonsereds IF har idag 13 aktiva ungdomslag, varav 4 flicklag. Klubben har även ett herrjuniorlag samt ett A-lag. Vårt A-lag kommer år 2019 spela i div 3.
Våra värderingar
- Glädje föder framgång
- Vi hjälps åt
- Alla får vara med
- Fair play, inte bara på plan
Träningar
Utomhus tränar vi på Jonsereds IP´s konstgräs och under vintern håller vi till inomhus i Jonsereds idrottshall. Vi använder Svenska fotbollsförbundets spelarutbildningsplan som grund för vår träningsplanering. Tiderna för hur våra lag tränar finns i kalendern på vår hemsida www.jonseredsif.se, under respektive lagflik. Målsättningarna med våra träningar är att ha kul när vi lär oss spelmomenten för 3-, 5-, 9- och 11-manna fotboll och för oss är det självklart att alla får vara med oavsett färdigheter.
Ledare
Varje lag har en ungdomsansvarig huvudtränare, och en eller flera assisterande tränare. Vårt mål är att alla ledare är rätt utbildade och därför erbjuder vi fortlöpande utbildning för våra ledare på anpassad nivå. Klubben har även en ungdomssektion med regelbundna möten för alla ungdomsledare.
Tidiga åldersklasser
När barnen är yngre än 7 år vill vi att en förälder närvarar/deltar på såväl träning som match. Som förälder ska du inte pressa ditt barn att delta. Fotbollen måste komma ur barnets egen lust för att spela. Ibland är ett barn inte moget att börja med organiserad idrott för tidigt och då kan det vara bättre att hålla upp ett par månader för att sedan återkomma till träningen. Diskutera gärna dina funderingar med lagets tränare för att både se till ditt barns och gruppens bästa.