Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från föreningen
Semesterstängt på kansliet
23 maj
Årskort på Dam och Herrmatcher 2022!
29 apr
Hur gick det på Maxi Flygstadens miljonutdelning?
25 apr
Cuper mm
Idag, 12:24 0 kommentarer
Hej på er,
Wow, vilken torsdag vi fick! Vi är så glada och stolta över alla våra 4 lag som ställde upp i Cup Skedalahed. Alla kämpade allt vad de kunde och gjorde jättefina matcher! Så tack alla som kom!
Häromveckan hade vi ett föräldramöte. Nedan kommer lite kortfattad info från denna träff:
Vi kör träningar på söndagar kl 10.00 -- 11.15 på Gullevi. Tänk på att ha på benskydd, ha kläder efter väder samt ha med vattenflaska.
Träningen fokuseras på glädje och lek, motorik och i vår går vi på rullande schema med fokus på bollkontroll, passningar och skott.
Alla är välkomna! Nya som gamla! Så vill någon klasskompis, kompis eller granne testa så är de hjärtligt välkomna!
Inhopp hjälp till träningar - Finns det någon förälder som kan tänka sig hoppa in och hjälpa till vid träningar när vi får tränarbortfall? Meddela oss gärna så kan vi ha en liten tränarvikariepool…
Kommande Cuper/Poolspel
* 11 juni match i Kvibille kl 13
* 18 juni Atomligan poolspel - Leikin
* 11 sept Atomligan poolspel – Leikin
* Ett poolspel på hemmaplan i höst, dag och tid ännu ej klart. Ev 5-manna då vi tycker de har utvecklats mycket på senaste tiden och verkar redo för nästa steg.
* Kycklingcupen oktober (brukar vara första helgen i oktober)
* Getingecupen i oktober (blev inställd i jan och framflyttad till okt)
Kallelser till ovan cuper och poolspel kommer att ske via appen ”svenska lag”. Här är det viktigt att svara så vi har möjlighet att planera lag och komma ut med information i tid.
Kläder
I år ingår en träningströja i medlemsavgiften. Det finns ytterligare HGH-kläder som kan beställas via nätet på Stadium. Finns även att prova på Stadium Hallarna.
Trivselgrupp
Vi kommer i år att dra ihop en trivselgrupp för att hjälpa till med att bygga ihop en lagkassa till barnen för att möjliggöra roliga aktiviteter, cuper etc. Föreningen betalar 3 cuper per år, resten får laget finansiera. Finns någon frivillig som kan/vill ställa upp av föräldrarna? Ex mötas upp en kväll för strandfotboll med pizza, julavslutning etc... Meddela Linda vid intresse så fixar vi detta. Till hösten blir det försäljning av NewBody vilket möjliggör en bra start för lagkassan.
App Svenska Lag / HGH
Meddela Linda om ni vill ändra eller justera något i denna del.
Övrigt:
* Hjärtstartare finns nu på alla tre anläggningar (tack vare Falkenbergs Sparbank och Framtidsbanken)
* Har ni urvuxna fotbollsskor, lämna dem till oss så kan vi skicka dem vidare till det yngre laget.
* Något vi bör känna till om ert barn? Allergier? Vill ej vara med på bild på hemsidan etc?
* Sponsring till föreningen är alltid välkommet.
* På hemsidan ligger HGH:s värdegrund samt annan bra info.
Ledare 2022:
Christian Paulsson, 0702-51 21 28
Jonas Sjöberg, 0735-21 14 60
Max Samuelsson, 073-50 43 615
Linda Sturesson, 0709-63 20 69
Martin Sturesson, 076-821 86 00
Gustaf Knutsson, 072-246 28 48
Det var nog alles :)
Hoppas vi ses imorron!
// Ledarna
Utomhusträning
20 apr, 20:54 1 kommentar
Hej allihopa!
På söndag är det äntligen dags att snöra på sig grässkorna. Då kör vi igång med träningarna på Gullevi i Gullbrandstorp igen. Vi ses kl 10 och håller på till ca 11.15.
Boka in söndagen den 8 maj kl 10 för föräldramöte. Vi kör detta under tiden pojkarna tränar så blir det effektivt. Då drar vi info om vad som är på gång det kommande året mm.
Som vi nämnt tidigare så har vi anmält lag till Cup Skedalahed den 26 maj. Vi har ännu inte fått tider men hoppas få det till den 8:e maj då vi ses.
Väl mött på söndag!
// Ledarna
Sista inomhusträningen för säsongen
4 apr, 20:42 0 kommentarer
Hej,
På söndag är det sista inomhusträningen för denna säsong. Sedan kör vi några veckors uppehåll före vi drar igång utomhussäsongen den 24 april i Gullbrandstorp. Observera att vi nu kör kl 10-11,15 detta år.
Reservera gärna den 8/5 för föräldramöte som vi kör i samband med träningen.
Vi är även anmälda till en cup den 26/5 så skriv gärna in även detta datum i kalendrarna.
Hoppas vi ses på söndag!
// Ledarna
Träning på söndag
4 feb, 17:44 0 kommentarer
Hej på er,
På söndag kör vi igång med inomhusträningen i Getingehallen igen mellan kl 10-11.
Hoppas vi ses!
// Ledarna
Inställd träning
28 jan, 13:47 0 kommentarer
Hej,
Vi har beslutat att ställa in söndagens träning då smittan fortfarande är hög. Vi gör en ny avstämning nästa vecka igen och hör av oss då.
Trevlig helg!
// Ledarna
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Sön 29/5
10:00-11:15 |
Träning
Gullevi, Gullbrandstorp |
Sön 5/6
10:00-11:15 |
Träning
Gullevi, Gullbrandstorp |
Sön 12/6
10:00-11:15 |
Träning
Gullevi, Gullbrandstorp |
Lör 18/6
10:00-15:00 |
Poolspel Atomligan
Halmstad Arena IP |
Sön 19/6
10:00-11:15 |
Träning
Gullevi, Gullbrandstorp |
Sön 11/9
10:00-15:00 |
Poolspel Atomligan
Halmstad Arena IP |