Laguppställning
Ledare
Referat
Vinst med mersmak
19 mar 2016 0 kommentarer
En stark första , följd av en gedigen och stundtals mer kontrollerat andra halvlek räckte för att ta hem vinsten i lördagens match mot gästande Gunnilse IS.
I takt med att seriespel premiären närmar sig blir matcherna allt mer värdefulla, inte nödvändigtvis ur slutresultatets perspektiv (där en seger förstås alltid är skönt att få med sig) utan än mer hur spelet fungerar. Vilka gjorde - det man kallar jobbet, hur fungerar kommunikationen, helt enkelt små detaljer som i sitt sammanhang blir så oerhörd värdefulla – om de funkar vill säga.
Och det skall sägas direkt – allt funkade inte denna eftermiddag, som kanske kan räknas som årets första vår dag med temperaturer en bit över tio grader. Kanske också därför det fanns mycket (!) folk på plats – minst 75 personer kunde vi räkna till.
Gästerna startade i ett frenetiskt tempo, aggressivt presspel för att uppenbarligen komma till ett resultat omgående – som inte blev bättre än att hemmalaget Sävedalen utnyttjade första kontringsläget elegant, snabbt och effektivt när mittbacken i SIF, Meriton Mustafa konsekvent bryter GIS anfallet centralt, driver fram bollen passar vidare till Mattias Georges som serverar en perfekt passning till Mahmoud Maziad och den teknisk skickliga mittfältaren gör bort två GIS försvarare och sätter bollen enkelt förbi en chanslös GIS målvakt till hemma ledning 1-0 (3).
Men som sagt, GIS var aktiv och fem minuter senare lyckas inte hemmalaget att få bort inlägget till följd av en frispark och kvitteringen är ett faktum.
Efter en kvart kan man från sidan enbart konstatera att när vi spelar snabbt gör hemmalagets individuella skicklighet, parat med lagmässiga aktioner skillnad – tyvärr gör vi det dock för sällan och istället ges gästerna alltjämt lägen till snabba och farliga omställningslägen.
Ett sådant läge ger GIS på nytt en frispark 23 meter från Rickard Stenbergs mål, men nu är SIF försvaret med på noterna (18)
Bara två minuter senare ligger händelsens centrum åter på andra sida där SIF slår en farlig hörna och nu är Azhar Hussein framme som sånär kan överlista allt och alla men avslutet efter rensningsförsöket från GIS spelarna stryker en halvmeter förbi målet till höger om målvakten.
SIF har nu ett klart mer fastare grepp om spelet och händelserna där inte minst Amir Naser håller på att driva GIS försvararna till förtvivlan när han snurrar upp den ena efter den andra och till slut rivs ned i straffområde men domaren väljer (något oförstående för utomstående) att fria (21)
Nästa riktiga bra läge kommer i matchminut 27 när det är ordentlig oreda i GIS försvaret och åter är det Amir som är delaktig men har inte lyckan på sin sida.
Resterande tid till halvtidsvilan fanns inte mycket att notera. SIF kontrollerade matchen, hade några chanser hit och dit utan dock att dessa blev direkt tvingande – inte här för att GIS var för stark utan snarare för att SIFs spel bara fungerade riktig bra till sista 1/3 del.
I halvtid gjordes några byten där Toma Hassling gick ut, för att inte riskera att känningen i vaden skulle ge större besvär framgent. För Tom kommer Gabriel Riet. Salim Ben Aicha lämnar och Jonas Larsson tar över på högerkanten
SIF fortsätter också i andra att kontrollera matchen och börjar även att spela lite mer direkt vilket också ganska snabbt sätter gästerna inför problem. Första läget dyker upp i 53 men Mattias Georges skott blir aningen för snäll och målvakten har inga problem att plocka bollen.
I 56 är det dock dags, och borde domaren ha blåst vid minst två tillfällen tidigare straff för SIF - men valde att fria, var det denna gång ingen tvekan längre heller från hans sida när Mattias Georges kapades ned. Straffen tog Christoffer Öster hand om och även om målvakten valde rätt sida var han chanslös då ”Crales” skott satt perfekt.
I 60 fick Azhar Hussein, som fram till dess var en av matchen absoluta behållning med sin vilja, snabbhet, fysiska och alltid laginriktade spelsätt, att lämna planen för att se resten av matchen från sidan och Omar Mohammed får ta över.
Fem minuter senare gjordes nästa byte och mittfältskreatören Mahmout Maziad lämnar över till Niklas Wittström.
Matchen bjuder inte längre den riktig spännande och snabbhets inspirerande fotbollen sista halvtimmen. Lägen fanns (Amir N ,73, Amir / Mattias G i samarbete, 77, Christoffer Ö, frispark 86) men som alla läsare förstår blev det inget av dessa.
Istället kan vi notera och summera att vi dra till oss tre gula kort (”Salle”, Jonas L, Niklas W), att en något svajig domare borde kunna ha delat ut fler och kanske kunna peka på straffpunkten fler än en gång.
I sin helhet är resultatet OK tyckte vi från sidan (det var enligt vår uppfattning den klart bästa motståndaren vi träffade och det kommer sannolikt att gå riktig bra för Gunnilse i div 2).
Vårt eget spel visade prov på bättring då det var för mycket Juniorspel, dvs. för mycket dribbling i lägen där ett rakare spel skulle ge bättre förutsättningar till framgångsrika avslut.
3 Poäng - Azhar Hussein
2 Poäng - Mattias Georges
1 Poäng - Amir Naser
Kommentarer